Rozpoczęły się Wielkopostne Wykłady Otwarte pt. „Wiara czy pseudowiara”
26 lutego 2012 | 00:56 | lw Ⓒ Ⓟ
„Wiara czy pseudowiara” to temat tegorocznych Wykładów Otwartych, które przez kolejne soboty Wielkiego Postu odbywać się będą w auli Muzeum Diecezjalnego w Opolu. Cykl zainaugurował biskup opolski ks. prof. Andrzej Czaja, który podjął temat „Apostolski depozyt wiary – Boży dar i zadanie Kościoła”.
Jak mówi ks. dr hab. Marcin Worbs z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego obserwujemy dzisiaj dosyć żywe zainteresowanie religią w naszym społeczeństwie i to wbrew temu co się jeszcze niedawno sądzono. – Pod koniec ubiegłego wieku zapowiadano, że dwudziesty pierwszy wiek będzie wiekiem bez religii. Tymczasem żyjemy już w drugiej dekadzie tego stulecia i według badań socjologicznych wcale te prognozy się nie potwierdzają – zauważa ks. Worbs i dodaje, że problemem jest zamęt, w którym miesza się to, co autentyczne z tym, co podszywa się pod prawdziwą wiarę.
Ks. Worbs podkreśla, że cykl Wielkopostnych Wykładów Otwartych ma już swoją tradycję. Swój początek mają one jeszcze w czasach gdy w Opolu powstawał Instytut Teologiczno-Pastoralny, który działał jako filia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. – Pojawiła się wówczas taka myśl, by nie zamykać się jedynie w ścianach sal wykładowych, lecz być obecnym także w regionie poprzez popularyzację wiedzy religijnej – mówi ks. Worbs i dodaje, że organizatorzy wykładów starają się zawsze wsłuchiwać w zapotrzebowanie społeczne i podejmować najbardziej interesujące tematy.
Wykłady Otwarte będą się odbywać w kolejne soboty Wielkiego Postu w auli Muzeum Diecezjalnego w Opolu o godz. 17. Prowadzić je będą głównie księża profesorowie z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego, ale wśród prelegentów znajdą się także prelegenci świeccy. Już za tydzień, 3 marca, temat „Wiara a pokusa pseudowiary i bałwochwalstwa biblijnego Izraela” podejmie ks. dr Andrzej Demitrów. 10 marca nad pytaniem „Zabobon i nadzieja – konkurenci czy sprzymierzeńcy?” zastanawiać będzie się ks. dr hab. Joachim Piecuch, a ks. dr hab. Andrzej Anderwald poruszy kwestię zjawisk paranormalnych widzianych jako zagrożenie i wyzwanie dla wiary. O niekonwencjonalnych metodach leczenia, rozumianych jako medyczna zagadka lub zagrożenie, opowie 17 marca Jolanta Wszołek, kierownik Pracowni Biologicznej Zastawki Serca Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Z. Religii w Zabrzu. Tego też dnia ks. prof. Piotr Morciniec podejmie temat „Medycyna alternatywna – alternatywa dla medycyny, okultyzm czy wiara zdesperowanych?”. W trakcie przedostatniego spotkania z cyklu, które odbędzie się 24 marca ks. prof. Piotr Jaskóła przyjrzy się tematowi „Chrystus Królem Polski – wiara czy polityka?”, a ks. dr hab. Rajmund Porada podejmie kwestię popularnej literatury religijnej odbieranej jako wyraz wiary lub pseudowiary. Tegoroczne Wykłady Otwarte zakończy dyskusja na temat wiary w Europie XXI wieku, która odbędzie się 31 marca. Sytuację na Wschodzie przedstawi prof. Juri Babinow, sytuację na Zachodzie ks. dr hab. Marcin Worbs, a sytuację w Polsce ks. prof. Stanisław Rabiej
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.