Zlot harcerski rozpoczął obchody 100-lecia harcerstwa w mieście
25 lutego 2012 | 23:25 | eg Ⓒ Ⓟ
Msza św. w kościele Ducha Świętego i uroczysty apel rozpoczęły zlot harcerski, który odbył się w Płocku, z okazji Dnia Myśli Braterskiej. Wzięło w nim udział ponad 300 zuchów i harcerzy z ZHR i ZHP. Zlot zainaugurował obchody 100-lecia harcerstwa w Płocku.
Uczestnicy zlotu wspólnie uczestniczyli w Mszy św., która odbyła się w kościele parafii Św. Ducha w Płocku. Przewodniczył jej ks. Mariusz Majczak, podhufcowy Płockiego Hufca Harcerzy. Homilię wygłosił proboszcz parafii ks. kan. Zbigniew Zbrzezny. Podkreślał w niej, że „noszenie munduru i prawo harcerskie do czegoś zobowiązuje”.
„Chociaż czasem nie patrzy na was przyboczny czy drużynowy, to jednak patrzy Pan Bóg. Bł. Jan Paweł II mówił, że `każdy ma swoje Westerplatte` i każdy musi wymagać od siebie. Harcerstwo jest pewną drogą do realizacji tych słów, tylko trzeba się w nim odnaleźć i starać stanąć na wysokości zadania”, głosił ks. proboszcz.
W programie zlotu znalazło się m.in. świeczkowisko i gra miejska, podczas której harcerze poznawali historię powstania harcerstwa w mieście i jego obronę w 1920 r. Pierwsze miejsce zajęła w nich 202. Drużyna Harcerska ZHP, drugie 3. Płocka Drużyna Harcerzy „Pneuma”, a trzecie 3. Płocka Drużyna Harcerek „Jabłoń”. Poza tym poświęcony został nowy sztandar dla 3. Płockiej Drużyny Harcerzy ZHR „Pneuma”.
Zlot harcerski na terenie odbył się na terenie Gimnazjum nr 4. im. Obrońców Płocka 1920 r. Wspólnie zorganizowały go Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej i Związek Harcerstwa Polskiego, a uczestniczyło w nim ponad 300 osób.
Z okazji 100-lecia harcerstwa w Płocku Rada Miasta uchwaliła rok 2012 Rokiem Harcerstwa Płockiego. Zaplanowano w nim m.in. wydanie publikacji o dziejach harcerstwa w mieście, tematyczną wystawę i harcerską galę stulecia. Ich organizacją zajmuje się Komenda Jubileuszu Stulecia Harcerstwa Płockiego, składająca się z przedstawicieli ZHR i ZHP.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.