Wielkopostna zachęta do dbania o harmonię między duszą a ciałem
25 lutego 2012 | 16:34 | rk Ⓒ Ⓟ
„Zatroszcz się o swoje ciało, by chciała mieszkać w nim dusza” – ta sentencja św. Teresy z Avili jest mottem wielkopostnej kampanii, z którą ruszają katecheci w szkołach gimnazjalnych i średnich w Kętach na Podbeskidziu. Akcja skierowana do młodzieży ma zachęcać, by szczególnie w czasie Wielkiego Postu zadbać o harmonię między duszą a ciałem.
Jak zauważa ks. Zygmunt Mizia, katecheta w kęckim Technikum Mechaniczno-Elektrycznym, harmonia to nie tylko to niedoceniana dzisiaj podstawa naszego życia, ale przede wszystkim propozycja ewangeliczne spojrzenie na człowieka.
„Żyjemy w czasach, w których teoretycznie dba się o ciało. Ale tylko teoretycznie, bo ta dbałość o ciało jest bardzo powierzchowna, a często przybiera karykaturalne formy. My przez 40 dni postu chcemy przypomnieć, że dbanie ciało powinno być powiązane z troską o życie duchowe, że warto wiedzieć, iż życie duchowe i cielesne współgrają ze sobą” – mówi.
W kęckich szkołach pojawiły się już specjalne plakaty przypominające, że człowiek to jedność ciała i duszy, oraz zachęcające do postawienia sobie pytania „jakie jest zdrowie mojego ciała i mojej duszy?”.
Ks. Mizia zwraca uwagę, że zdrowie ciała polega na właściwym odżywianiu, jego regeneracja na ruchu oraz ćwiczeniach fizycznych, zaś pokarmem zdrowej duszy powinno być wypełniania woli Bożej, modlitwa, komunia św., Słowo Boże i lektura duchowa. „Regeneracja duszy to spowiedź, rekolekcje, cisza, czasowe odosobnienie, a ruch fizyczny, ćwiczenia i trening to postanowienia, post, wyrzeczenia” – wyjaśnia wikariusz kęckiej parafii.
Podczas wielkopostnej akcji cześć młodzieży ubierać się będzie odświętnie, podejmując post w konkretnych intencjach. W głośnikach radiowęzła szkolnego ma pojawić się bardziej stonowana muzyka. Uczniowie mogą też podjąć osobiste zobowiązania dotyczące troski o ciało i duszę.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.