Reprodukcja Drzwi Świętych zamontowana w papieskim muzeum
23 lutego 2012 | 17:55 | rk Ⓒ Ⓟ
Replikę Drzwi Świętych z bazyliki św. Piotra na Watykanie zamontowano w sali przebudowywanego Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II. Będzie to jeden z najważniejszych elementów nowej ekspozycji w papieskim muzeum. Ważącą prawie 700 kilogramów kopię Porta Santa 22 lutego przywieźli do Wadowicz Rzymu Fabio Fratelli i Francesco Gozzi, pracownicy włoskiej firmy Domus Dei z Albano, w której powstała replika świętych wrót. Oni też pomagali w montażu eksponatu.
Ks. Paweł Danek, dyrektor papieskiego muzeum w Wadowicach, wyjaśnił, że włoscy rzemieślnicy dołożyli wszelkich starań, aby kopia wiernie oddawała oryginał wykonany przez rzeźbiarza Vico (Ludovico) Consorti (1902-1979) ze Sieny. Tak jak na oryginalnych widnieją tu kunsztownie odwzorowane sceny biblijne z historii zbawienia. Drzwi są dwuskrzydłowe. Powstały na prośbę papieża Piusa XII w 1949 roku.
Replika niemal w skali 1:1 została odlana z brązu. Zwiedzający muzeum wadowickie zobaczą obie strony drzwi, które stanęły na środku jednej z najwyżej położonych sal. Towarzyszyć im będzie napis – cytat z początku pontyfikatu papieża Polaka: „Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!” – w 10 językach.
Do Wadowic dotarła również replika Krypty św. Leonarda z Katedry Królewskiej na Wawelu. Replika obejmuje elementy romańskiej kolumnady i ołtarza umieszczonego w kaplicy – wyjaśnia Jarosław Kłaput, współautor koncepcji przebudowy. „Krypta św. Leonarda, w której Karol Wojtyła odprawił swoją Mszę św. prymicyjną, ilustrować będzie ekspozycję poświęconą kapłańskiej drodze Karola Wojtyły” – wyjaśnia KAI Jarosław Kłaput.
Tydzień temu podczas audiencji generalnej w Auli Pawła VI w Watykanie reprodukcję kopii „Porta Santa” dla Wadowic pobłogosławił Benedykt XVI.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.