Bp Tyrawa na Wielki Post: podejmijmy refleksję nad wiarą
20 lutego 2012 | 15:19 | jm Ⓒ Ⓟ
„Jestem przekonany, że czas Wielkiego Postu jest najlepszą okazją, by rozpocząć refleksję nad wiarą i przygotowaniem do Roku Wiary” – napisał w specjalnym liście do diecezjan bp Jan Tyrawa. Jego treść została odczytana w niedzielę 19 lutego w kościołach diecezji bydgoskiej.
Biskup zauważył, że w podejmowaniu owej refleksji może pomóc – jak sugeruje papież – poznawanie treści Katechizmu Kościoła Katolickiego oraz bogactwa nauki Soboru Watykańskiego II poprzez systematyczną lekturę jego dokumentów. – Praca ta powinna być podjęta nie tylko w ramach osobistego wysiłku poznawczego, ale nade wszystko należy wykorzystać wszelkie okazje wspólnotowego podejmowania refleksji, czy to w ramach systematycznej katechezy, czy też w ramach formacji prowadzonej w różnych grupach religijnych, wspólnotach apostolskich, stowarzyszeniach i organizacjach kościelnych – podkreślił.
Bp Tyrawa wskazał na szczególne znaczenie okresu, jakim jest Wielki Post. Dodał, że każdego roku przeżywamy go wciąż inaczej, ponieważ zmieniamy się my sami, zmieniają się nasze oczekiwania i świat wokół nas. – Na naszych oczach widzimy, jak świat coraz bardziej popada w sytuację, którą zwykło się określać jako kryzys. Ma on wieloraki wymiar, choć najwięcej mówi się o aspekcie ekonomicznym, którego źródłem – jak powszechnie się uważa – ma być zadłużenie. Tylko nieliczni, w tym przede wszystkim papież Benedykt XVI, mają odwagę wskazywać na pierwotne źródło, jakim jest kryzys moralny – podkreślił.
Biskup stwierdził, że „świat zaufał bezdusznym, bezosobowym instytucjom i ich procedurom, ekonomii i spekulacjom”. – Pomijając etyczny wymiar życia na rzecz doraźnego sukcesu i powodzenia za wszelką cenę, jednocześnie zagubiło się człowieka i jego dobro, którym jest właśnie jego wymiar moralny. I chociaż wielu posługuje się pojęciem moralności, to jednak często jest ona fałszywie lub nie do końca poprawnie rozumiana – napisał w liście.
Według biskupa wymiar moralny człowieka oznacza, że trzeba go widzieć jako osobę, a nie rzecz, środek czy narzędzie, którymi można się posługiwać dla osiągania własnych korzyści, zwłaszcza materialnych. – Wymiar moralny oznacza, że człowiek ma własne potrzeby, przede wszystkim duchowe, które gwarantują mu prawdziwy rozwój. Są nimi pragnienie: prawdy, dobra, piękna, sprawiedliwości, szczęścia. Ich ostatecznym źródłem może być jedynie Bóg, który sam jest gwarantem ich istnienia i sam może dać człowiekowi poczucie ostatecznego sensu życia, jakim jest wieczna szczęśliwość w niebie – podkreślił.
Biskup Tyrawa zauważa jednocześnie, że wymiar moralny człowieka oznacza i to, że może on sprzeniewierzyć się swojemu ostatecznemu dobru, realizować swoje życie, kierując się egoizmem i odrzuceniem wszelkiej odpowiedzialności. Wówczas jednak następuje destrukcja życia wspólnotowego, „zagubiona zostaje idea solidarności z innymi na rzecz indywidualizmu i zamknięcia się w kręgu własnych interesów”.
Biskup podkreślił, że odpowiedzią na tę sytuację, a zarazem ratunkiem dla moralnie upadłej Europy i siłą zdolną pokonać kryzys, może być powrót do żywej wiary i płynącej z niej etyki. „Taki właśnie kierunek wskazuje nam Benedykt XVI, który zapowiedział nową inicjatywę duszpasterską, jaką będzie Rok Wiary”. Biskup przypomniał, że rozpocznie się on w 50. rocznicę inauguracji obrad Soboru Watykańskiego II i 20. rocznicę wydania Katechizmu Kościoła Katolickiego. – Chciałbym zatem, abyśmy przygotowując się do tych ważnych wydarzeń, tegoroczną refleksję wielkopostną poświęcili zagadnieniu wiary i jej odniesieniu do życia człowieka i świata. Niech służą tradycyjnie odprawiane w parafiach rekolekcje, katechezy czy wreszcie rachunek sumienia, przygotowujący nas do przeżycia sakramentu pokuty – napisał bp Jan Tyrawa.
Znaczną część swojego listu bp Tyrawa poświęcił rozważaniu nad tekstem z książki prof. Josepha Ratzingera „Wprowadzenie w chrześcijaństwo”, próbując tym samym odpowiedzieć na pytanie, czym jest wiara. Biskup podkreślił m.in., że wiara „to także nasze wnętrze, to my sami, to akt, poprzez który określamy samych siebie”. – Wiara powinna pomóc nam odnaleźć się we współczesnym, często zbanalizowanym świecie, w którym znaleźliśmy się nie przez przypadek. Zostaliśmy na niego posłani z odpowiednim zadaniem, misją, powołaniem, które powinniśmy odkrywać i realizować – czytamy.
Biskup podkreślił na zakończenie, że właściwego świadectwa wiary rozumnej oczekuje od nas dzisiaj świat pełen dramatu z powodu zagubienia się człowieka.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.