Wyszogród: harcerski Zlot im. Druha Wacława Milke
19 lutego 2012 | 20:51 | eg Ⓒ Ⓟ
Msza św. w intencji harcerzy, apel na rynku miasta i "braterskie świeczkowisko" znalazły się w programie harcerskiego Zlotu im. Druha Wacława Milke, zorganizowanego z okazji Dnia Myśli Braterskiej 19 lutego w Wyszogrodzie w diecezji płockiej. Wzięło w nim udział około 300 harcerzy i harcerek z ZHR i ZHP z terenu diecezji.
Zwieńczeniem dwudniowego Zlotu im. Druha Wacława Milke była Msza św. koncelebrowana w kościele parafii pw. Świętej Trójcy w Wyszogrodzie. Jej oprawę liturgiczną zapewnili harcerze.
Do treści zawartych w piosence nawiązał w kazaniu proboszcz parafii ks. kan. Czesław Zenon Glicner: „Naszym pierwszym i najważniejszym drużynowym jest Pan Jezus. To On rozpala w Kościele ognisko miłości, której wszyscy potrzebujemy. To On opowiada harcerzom starodawne dzieje zbawienia i uczy nas przez to zaufania do zrządzeń opatrzności Bożej” – mówił.
Porównał także służbę harcerską do posługi ewangelicznego Samarytanina. Prosił, aby harcerze uczyli się tego rodzaju służby i w ten sposób przygotowywali do wielkich dzieł, jakie na przykład spełniali w przeszłości druh Wacław Milke – patron Zlotu i bł. ks. Stefan Wincenty Frelichowski – patron harcerstwa.
Pod koniec Mszy św. mieszkaniec Wyszogrodu Maciej Jarosław Dąbrowa przekazał harcerzom własnoręcznie namalowany obraz Matki Bożej Częstochowskiej Harcerskiej: „Ten obraz jest symbolem braterstwa i będzie zachętą do gorliwej służby Bogu dla harcerek i harcerzy diecezji płockiej” – zapewniał ks. Hubert Komorowski, diecezjalny duszpasterz harcerzy. Przekazał także uczestnikom Zlotu pozdrowienia, przekazane przez biskupa płockiego Piotra Liberę i podziękował za organizację spotkania instruktorom harcerstwa.
W programie dwudniowego spotkania znalazł się także uroczysty apel na runku wyszogrodzkim, z udziałem uczestników: około 300 zuchów, harcerzy, harcerek i instruktorów ZHP i ZHR, którzy przyjechali z Płońska, Raciąża, Nasielska i Wyszogrodu. Ponadto harcerze zorganizowali grę terenową na terenie miasta i świeczkowisko w hali sportowej.
Inicjatorem Zlotu im. Druha Wacława Milke była Komenda Hufca ZHP Płońsk im. phm. Czesława Markiewicza.
Wacław Milke (1914-2008) związany był z harcerstwem od 1927 r. W czasie wojny włączył się w działalność podziemną. Aresztowany przez Gestapo w 1940 r., trafił do obozu koncentracyjnego Dachau, a potem w Gusen. W obozie był organizatorem potajemnych uroczystości rocznicowych, wieczorów literackich, akcji Żywego różańca. Do Polski wrócił w 1946 r. Zamieszkał w Płocku, gdzie przez 30 lat pracował w Samorządzie Rzemiosła. W LO im. St. Małachowskiego stworzył Harcerską Drużynę Artystyczną, z której wywodzi się Zespół „Dzieci Płocka”. Jako pierwszy w powojennej Polsce zaczął on szerzyć ideę regionalizmu. Zdobywał nagrody na międzynarodowych festiwalach, koncertował w wiejskich świetlicach i największych scenach Europy: Royal Albert Hall w Londynie, Operze Berlińskiej, Teatrze Wielkim w Warszawie. Wielokrotnie wyjeżdżał za granicę m.in. do Niemiec, Francji, Czech, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Rosji, Austrii, Belgii, Włoch, Węgier, Bułgarii, Luksemburga i Japonii. Przez zespół przeszło ponad 6 tysięcy dziewcząt i chłopców. Wacław Milke był uznanym działaczem społecznym, organizatorem imprez patriotycznych, czynnym instruktorem harcerskim w stopniu harcmistrza. Działał w Kole Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych. Uzyskał wiele odznaczeń i tytułów m.in. Kawaler Orderu Uśmiechu, Płocczanin Roku 1976, Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej. Od listopada 2008 r. jest patronem HZPiT „Dzieci Płocka”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.