Turno: konferencja „Obiekty sakralne” nt. renowacji i wyposażania kościołów
16 lutego 2012 | 19:21 | rm Ⓒ Ⓟ
Budowie, renowacji i wyposażeniu obiektów sakralnych oraz możliwościom finansowania poświęcona była konferencja „Obiekty sakralne”, która odbyła się 16 lutego w Ośrodku Edukacyjno-Charytatywnym w Turnie koło Białobrzegów Radomskich. W spotkaniu uczestniczyli proboszczowie, przedstawiciele rad parafialnych, wspólnot zakonnych oraz członkowie diecezjalnych komisji artystyczno-architektonicznych.
O sakralnych zabytkach architektury i sztuki oraz możliwościach finansowania mówił Marek Figiel z delegatury Urzędu Ochrony Zabytków w Radomiu. – Są dwie możliwości finansowania remontów zabytków: środki krajowe i unijne. Ale dzisiaj nie jest sztuką pozyskiwanie funduszy, bowiem jest coraz więcej firm, które piszą projekty, ale rozliczenie wniosków. Jego zdaniem, parafie już przetarły ścieżkę w pozyskiwaniu środków. – Kiedyś szło to opornie, dzisiaj coraz więcej parafii pozyskuje fundusze unijne a nawet przygotowuje się już do następnego rozdania na lata 2014-2020 – zauważa Figiel.
W konferencji uczestniczył o. Antoni Maciejowski, gwardian klasztoru bernardyńskiego w Radomiu. Obiekt ten jest jedynym zabytkiem klasy zerowej w mieście i w ostatnich latach przeszedł gruntowną modernizację. – Ale to nie koniec prac. Pozostały nam drobne prace konserwatorskie m.in. restauracja zabytkowego krzyża upamiętniającego udział radomian i ojców bernardynów w Powstaniu Styczniowym – poinformował o. Maciejowski.
Podczas konferencji była też mowa o energooszczędnych systemach ogrzewania kościołów. Jeden z wystawców obecnych na konferencji Włodzimierz Kłos przekonywał, że dzisiaj coraz częściej w ogrzewaniu kościołów wykorzystywana jest energia elektryczna. – Mamy wiele systemów grzewczych, ale trzeba wiedzieć, że kościoły mają dużą kubaturę do ogrzania. Dlatego wielu księży proboszczów stoi przed dylematem: czy zdecydować się na system gazowy, elektryczny, czy ekologiczny, czyli ciepło z ziemi. Tendencja w Polsce pokazuje, że wiele kościołów jest ogrzewanych na prąd. Tym bardziej, że mamy dzisiaj na rynku wielu dostawców, którzy oferują korzystne taryfy, tańsze nawet o 50 procent od tradycyjnych – powiedział Włodzimierz Kłos.
Swoje stoisko miał również Janusz Felczyński z Odlewni Dzwonów Felczyński z Przemyśla. – Realizujemy zamówienia na cały świat. Największy dzwon, jaki wykonaliśmy waży prawie 12 ton i znajduje się w licheńskim sanktuarium maryjnym. Jest o 2 tony cięższy od dzwonu Zygmunta. Obecnie wykonujemy zamówienia głównie na Ukrainę i do Rosji. Rocznie wykonujemy około 50 dzwonów – powiedział Janusz Felczyński.
Patronat medialny nad konferencją sprawowały: KAI, Radio Plus Radom i Gość Niedzielny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.