Warsztaty duszpasterskie o nowej ewangelizacji
15 lutego 2012 | 21:47 | tm Ⓒ Ⓟ
W dniach 14 i 15 lutego br. w Archidiecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Białymstoku odbywały się warsztaty duszpasterskie dla księży archidiecezji białostockiej pod hasłem „Nowa Ewangelizacja”. Warsztaty zgromadziły ponad 250 duchownych. Gościem warsztatów był bp Edward Dajczak, ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Warsztaty składały się z konferencji, pracy w grupach roboczych oraz wspólnego szukania odpowiedzi na powstałe w grupach konwersatoryjnych pytania.
W swojej konferencji bp Dajczak najwięcej uwagi poświęcił duszpasterstwu młodzieży. Odwołując się do badań naukowych z zakresu komunikacji społecznej przedstawił charakterystykę młodego pokolenia, które posługuje się nowym kodem komunikacyjnym, a większość czasu spędza w wirtualnej rzeczywistości internetu.
Prelegent wskazał na problemy, z którymi musi zmierzyć się ewangelizacja w dzisiejszym świecie. Postępujący laicyzm, indyferentyzm moralny, natłok docierających informacji oraz spadek, a często zanik życia religijnego w rodzinach, to tylko niektóre z trudności, na które dziś napotykają duszpasterze.
Na podstawie powyższych spostrzeżeń bp Dajczak określił nową ewangelizację jako „wejście w rzeczywistość współczesnego człowieka, który w sposób przedmiotowy i indywidualny odbiera świat”. Podkreślił znaczenie elementu „przeżyciowego” w ewangelizacji, gdyż w dzisiejszym świecie nie wystarczy przekazywać jedynie samej wiedzy religijnej i formuł wiary. „Bezpośrednie i emocjonalne doznania są bliższe współczesnemu młodemu pokoleniu niż logiczne myślenie. Problemem, a jednocześnie wyzwaniem dla duszpasterzy jest doprowadzenie młodych do spotkania Boga, dotarcie do ich serc. Z racji zaś silnego utożsamiania się z wartościami grup rówieśniczych, sposobem ewangelizacji może stać się tworzenie wspólnot przyjaźni” – mówił ordynariusz koszalińsko-kołobrzeski.
Prelegent wielokrotnie podkreślał dostrzegalne u młodych poszukiwanie wartości i pragnienie Boga, które „niejednokrotnie roztrzaskują się o skałę jurysdykcyjnego Kościoła, w którym nikt – ani księża, ani katecheci, ani rodzice, nie mają czasu i cierpliwości do bycia z młodzieżą”. Bp Dajczak zachęcał uczestników warsztatów do podchodzenia z miłością do młodego człowieka, niejednokrotnie rozdartego między ideałami a płycizną życia społecznego, które go otacza.
Po wysłuchaniu konferencji duchowni dyskutowali w trzech grupach konwersatoryjnych na temat ewangelizacji dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Na zakończenie przewodniczący grup zaprezentowali na forum wypracowane wnioski.
Podsumowując zaproponowane przez uczestników warsztatów rozwiązania duszpasterskie bp Dajczak zwrócił uwagę na fundament ewangelizacji, którym winna być miłość do człowieka. „Ewangelizator musi być przyjacielem ludzi – mówił – gdyż młodzi nie chcą widzieć Kościoła jako jeszcze jednej instytucji, lecz jako rodzinę, wspólnotę, w której mogą kształtować swoją osobowość”.
W słowie kończącym warsztaty abp Edward Ozorowski, metropolita białostocki, podkreślił konieczność wypracowania nowych form ewangelizacji: "Ewangelia jest ciągle ta sama, ale inni są ludzie dziś niż byli wczoraj. Zmieniają się, mają inne problemy i posługują się innymi środkami komunikacji” – mówił. Zdaniem abp. Ozorowskiego drogą do skutecznej ewangelizacji jest przede wszystkim inspirowanie młodych ludzi do stawiania trudnych pytań.
Podczas warsztatów bp Dajczak spotkał się również z alumnami białostockiego seminarium. Odwołując się do swojego kapłaństwa i doświadczenia pracy duszpasterskiej przekonywał, że ludzie potrzebują dziś kapłanów całkowicie oddanych Bogu, którzy tylko w ten sposób mogą stać się prawdziwymi świadkami i przewodnikami w drodze ku Chrystusowi.
Warsztaty dla kapłanów archidiecezji białostockiej organizowane są cyklicznie przez Międzywydziałową Katedrę Teologii Katolickiej Uniwersytetu w Białymstoku. Ich celem jest zdobycie wiedzy, poszerzenie praktycznych umiejętności oraz wypracowanie nowych i skutecznych metod działania w kontekście współczesnych wyzwań duszpasterskich.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.