Wystawa o początkach kultu Miłosierdzia Bożego w Muzeum Diecezjalnym
15 lutego 2012 | 14:20 | eg Ⓒ Ⓟ
„U źródeł kultu Bożego Miłosierdzia” – pod takim tytułem 14 lutego w Muzeum Diecezjalnym w Płocku otwarta została wystawa poświęcona obecności św. Siostry Faustyny Kowalskiej w tym mieście. Znalazły się na niej archiwalne zdjęcia, przedstawiające miejsca jej pobytu, pracy i objawienia. Patronujący wystawie bp Piotr Libera podczas jej otwarcia mówił, że słowa „Jezu, ufam Tobie” nie świadczą o naiwności, ale o wyzwoleniu z lęków.
S. Faustyna Kowalska (1905-1938) mieszkała w domu Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Płocku w latach 1930-1932. W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu 22 lutego 1931 r. w swej zakonnej celi po raz pierwszy ujrzała Jezusa Miłosiernego w obrazie „Jezu, ufam Tobie” i usłyszała, że trzeba ustanowić Święto Miłosierdzia. Dziś znajduje się tam Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Wystawa w Muzeum Diecezjalnym ukazuje pobyt św. Siostry Faustyny w Płocku, na tle historii Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, zwłaszcza w domu w Płocku i Białej koło Płocka.
Wystawę archiwalnych zdjęć z obszernymi opisami podzielono na części. Przedstawiają one kolejno historię Instytutu Bożego Miłosierdzia, który z czasem zaczęło prowadzić Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia, działalność Zakładu Anioła Stróża dla dziewcząt znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, rekonstrukcję celi Świętej. Umieszczono tam także eksponaty, które należały do s. Faustyny Kowalskiej m.in. dyscyplinę do pokutnego biczowania, fragment swetra Świętej, obrazek, który podarowała s. Antoninie z Łotwy, z okazji jej imienin.
Fotografie i eksponaty pochodzą ze zbiorów ZSMBM w Płocku. Całości wystawy dopełniają zdjęcia znanego płockiego fotografika Jana Waćkowskiego, z beatyfikacji i kanonizacji Apostołki Miłosierdzia Bożego w Rzymie, można na nich obejrzeć m.in. bł. Jana Pawła II w otoczeniu sióstr z płockiego zgromadzenia.
Otwarcie wystawy poprzedziła tematyczna sesja w Sali Barokowej Opactwa Pobenedyktyńskiego. Rozpoczął ją ks. Stefan Cegłowski, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Płocku. Dziękował Barbarze Kalinowskiej z Ostrołęki i Annie Henrykowskiej w Pułtuska za przygotowanie wystawy. Natomiast ks. Paweł Waruszewski, rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przypomniał, że wystawa jest otwierana w wigilię wspomnienia bł. Michała Sopoćki – spowiednika św. Siostry Faustyny oraz w wigilię imienin św. Siostry Faustyny.
Patron wystawy bp Piotr Libera podkreślał, że miejsce pierwszego objawienia się Jezusa Miłosiernego w obrazie „Jezu, ufam Tobie”, przyciąga współczesnego człowieka jak magnes. Życzył, aby wierni byli „tak zakochani w słynnej ikonie, jak była w niej zakochana św. Faustyna”: „Gdy mówimy `Jezu, ufam Tobie”, to nie jesteśmy naiwni. Wtedy nasze serca i dusze zostają wyzwolone z niewoli lęku. Niech ta wystawa u wszystkich zwiedzających i medytujących wzbudza dobre myśli i prowokuje do jeszcze większego zaufania Bogu i wyzwolenia z wielorakich lęków”, życzył hierarcha.
Na niebywały rozwój kultu Bożego Miłosierdzia wskazywała s. M. Petra Kowalczyk, przełożona generalna ZMBM z Warszawy: „Zanim doszło do objawienia, miejsce to było znane z czynów miłosierdzia. Siostry z naszego zgromadzenia sprowadził do niego biskup płocki Antoni J. Nowowiejski, aby zajmowały się kobietami żyjącymi w nędzy moralnej”, mówiła s. Kowalczyk.
Przypomniała również, że klasztor przy Starym Rynku w Płocku w 1918 r. odwiedził wizytator apostolski Achilles Ratti, późniejszy papież Pius XI, i że znajdowali w nim schronienie ci, którzy bali się aresztowań. Poza tym wyraziła nadzieję, że rozpoczęta z myślą o pielgrzymach rozbudowa sanktuarium mimo wielorakich trudności „dzięki błogosławieństwu Bożemu i ludzkiej pomocy” będzie możliwa.
Z kolei s. M. Elżbieta Siepak ZMBM z Krakowa akcentowała, że objawienia w Płocku zapoczątkowały prorocką misję s. Faustyny i przekaz orędzia o Miłosierdziu Bożym: „Siostra Faustyna została posłana do świata przeżywającego moralny potop. W świecie, w którym szalał komunizm i faszyzm, stała się rzeczniczką przesłania, że Bóg jest miłosierdziem. Przez 8 lat dźwigała ciężar tej misji. Wszystkie słowa Jezusa zapisała i przekazała Kościołowi. Ani jednego słowa nie dodała od siebie, ani jednego nie opuściła”, podkreślała s. Siepak.
O realizacji pomysłu wystawy opowiedziała dr Barbara Kalinowska z muzeum w Ostrołęce. Zaznaczyła, że obu autorkom wystawy zależało, aby opowiedzieć o pobycie św. Siostry Faustyny w szerszym, historycznym kontekście. Dlatego na wystawie znalazły się także zdjęcia przedstawiające francuskie początki pracy charytatywnej na rzecz tzw. upadłych kobiet. W Płocku siostry też prowadziły Zakład Anioła Stróża dla dziewcząt w trudnej sytuacji życiowej.
Natomiast ks. prof. Michał Grzybowski prześledził, co pisał „Dziennik Płocki” dnia 22 lutego 1931 r.: „W kinie można było obejrzeć film `Serce pieśniarza`, w Towarzystwie Muzycznym odbył się poranek muzyczny, rozpoczęły się wykłady w Towarzystwie Robotników Chrześcijańskich. Wydaje się, że tak jak przyjście na świat Syna Bożego odbyło się skromnie i po cichu, tak też było i z miłosierdziem Bożym u św. Siostry Faustyny w Płocku”, stwierdzał historyk.
W programie spotkania w Opactwie znalazł się także krótki koncert muzyczny, w wykonaniu zespołu „Hodos” z Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku, połączony z lekturą „Dzienniczka” św. Faustyny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.