Chrześcijanie powinni pozostać w polityce
13 lutego 2012 | 17:26 | ts (KAI) / ms Ⓒ Ⓟ
Wyjście chrześcijan z polityki w Egipcie stanowi zagrożenie dla przyszłości kraju. Podkreślił to – podczas sympozjum w Rzymie – rzecznik prasowy Kościoła katolickiego w Egipcie, o. Rafic Greiche.
Sympozjum pod hasłem „Europa w nowym kontekście śródziemnomorskim” zorganizowała Włoska Akcja Katolicka (ACI).
Bez „pozytywnego i konstruktywnego” udziału strony chrześcijańskiej w krajach wschodnich nie będzie można myśleć o osiągnięciu „prawdziwego postępu” – uważa egipski duchowny. Wyraził on zaniepokojenie decydującą rolą polityczną islamistów w krajach Afryki Północnej.
„To trudny czas dla nas, chrześcijan” – powiedział o. Greiche. Dodał jednocześnie, że również islamiści dążą do poprawy sytuacji. „Dlatego musimy współdziałać przeciwko biedzie, analfabetyzmowi, chorobom, dlatego musimy występować na rzecz sprawiedliwości i wolności kobiet”.
Chrześcijanie, zwłaszcza w Egipcie, dowiedli już swojej „wielkoduszności”, zwłaszcza w dziedzinie oświaty i ochrony zdrowia – stwierdził rzecznik biskupów egipskich. Jednocześnie – dodał – muszą oni „bardziej zdecydowanie bronić wolności sumienia i swobody życia swoją religią i jej głoszenia”, bo tylko w ten sposób będzie mogła być zrealizowana zasada równości wszystkich obywateli.
Oceniając „arabską wiosnę” o. Greiche nie pozostawia wątpliwości, że zarówno USA jak i Unia Europejska popełniły „szereg błędów strategicznych” .
W tej samej sprawie równie krytycznie wypowiedział się włoski minister ds. integracji i współpracy, współzałożyciel rzymskiej Wspólnoty św. Idziego, prof. Andrea Riccardi. „Arabska wiosna zaskoczyła wszystkich – stwierdził cytowany przez włoską agencję SIR min. Riccardi. Według niego, „w ostatnich dziesięcioleciach patrzyliśmy w niewłaściwym kierunku: albo na radykalizm islamski, albo na sprawujących władzę” i nikt nie zdawał sobie sprawy ze złożoności świata arabskiego. „Odsunęła nas na bok młodzież tunezyjska i egipska, występując z gołymi rękami przeciwko reżimowi, na rzecz wolności i demokracji” – powiedział min. Riccardi.
Według włoskiego polityka mniejszość chrześcijańska jest „gwarancją demokracji i dialogu”. Europa i wspólnota międzynarodowa coraz głośniej słyszy wołania o wolność, godność, pracę i demokrację. Arabska wiosna zasługuje na sympatię i poważny dialog. Umocnienie demokracji i praw człowieka jest najlepszą odpowiedzią na Osamę bin Ladena i na islamski terroryzm.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.