Święta Góra: walentynkowe rekolekcje dla małżeństw
10 lutego 2012 | 17:08 | bt Ⓒ Ⓟ
Doroczne rekolekcje dla par małżeńskich – „Róża dla małżeństw”, rozpoczną się dzisiaj wieczorem w klasztorze księży filipinów na Świętej Górze pod Gostyniem Wlkp. Uczestniczący w nich małżonkowie, oprócz wspólnej modlitwy, będą mieli okazję wysłuchać katechez oraz wziąć udział w zajęciach warsztatowych i w tradycyjnej zabawie walentynkowej.
Tegoroczna „Róża dla małżeństw” odbędzie się na Świętej Górze w dniach 10-12 lutego, w weekend poprzedzający wspomnienie św. Walentego, uznawanego za patrona zakochanych. Podczas niej przybliżone zostaną jej uczestnikom sylwetki małżeństw występujących w Piśmie Świętym, a także tematyka tegorocznego roku duszpasterskiego, przeżywanego w polskim Kościele pod hasłem: „Kościół naszym domem”. Rekolekcje poprowadzi ją ks. Dariusz Dąbrowski COr, wicesuperior tutejszej kongregacji filipinów i proboszcz świętogórskiej parafii, który w 2003 r. zapoczątkował tradycję tych małżeńskich spotkań.
„Na nasze rekolekcje przyjeżdżają pary w różnym wieku i z różnym stażem małżeńskim, aby podzielić się swoimi doświadczeniami i umocnić swoją więź z Chrystusem i między sobą” – wyjaśnia KAI ks. Dąbrowski dodając, że uczestnicy rekolekcji biorą udział w konferencjach, których tematyka związana jest z miłością, małżeństwem, wiarą i rodziną, i które prowokują do późniejszej dyskusji. „A wszystko to pod czujnym i pełnym miłości spojrzeniem Matki Bożej Świętogórskiej Róży Duchownej, która patronuje tutaj małżonkom i zakochanym w znaku róży – kwiatu miłości” – dodaje filipin.
Jak zapewnia prowadzący rekolekcje, nie brakuje na nich okazji do wspólnej modlitwy i rozmów, na które często na co dzień w rodzinach brakuje czasu. Bardzo ważnym momentem „Róży dla małżeństw” jest także uroczysta Msza św. połączona z odnowieniem przysięgi małżeńskiej. A ponieważ założyciel pierwszego Oratorium w Rzymie św. Filip Neri (1515-1595) był uznawany za najradośniejszego ze świętych, więc na rekolekcjach nie może zabraknąć również zabawy, która jest nawiązaniem do wesela i odbywa się po wspomnianej Eucharystii.
Na odbywające się na Świętej Górze rekolekcje małżonkowie mogą przyjechać ze swoimi dziećmi. Podczas spotkań i konferencji dla rodziców mają one zapewnioną dobrą opiekę, pozostaje jednak też sporo okazji do rodzinnego spędzenia czasu.
Oratorium św. Filipa Neri na Świętej Górze pod Gostyniem Wlkp. zostało założone w 1668 r. W końcu XVII w. wzniesiono w tym miejscu barokowy kościół powstały według projektu Baltazara Longheny na wzór wzniesionej przez niego weneckiej świątyni Santa Maria della Salute. Przeniesiono też do niego, czczony w tym miejscu już wcześniej, cudowny obraz Matki Bożej Świętogórskiej Róży Duchownej. Kościół ten 17 grudnia 1970 r. papież Paweł VI wyniósł do godności Bazyliki Mniejszej. Z kolei od 1957 r. na Świętej Górze działa dom rekolekcyjny, a w 2008 r. tutejszy Zespół Klasztorny otrzymał tytuł Pomnika Historii Prezydenta RP.
W tym roku sanktuarium na Świętej Górze przeżywa też swój Rok Jubileuszowy 500-lecia uznania przez Kościół cudowności tutejszego wizerunku Matki Bożej Świętogórskiej Róży Duchownej. Jest on związany z podpisaniem w 1512 r. przez biskupa poznańskiego Jana Lubrańskiego dekretu potwierdzającego autentyczność dokonujących się w tym miejscu cudów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.