Kard. Dziwisz do chorych: wasze cierpienia mogą stać się mocą dla całego Kościoła
08 lutego 2012 | 23:44 | led Ⓒ Ⓟ
Wasze cierpienie, wasza słabość może stać się mocą dla całego Kościoła, jeśli będziecie zawsze zjednoczeni z Chrystusem – napisał w liście do chorych kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Okazją do wystosowania orędzia jest XX Światowy Dzień Chorego, obchodzony 11 lutego.
W liście do chorych kard. Stanisław Dziwisz przypomniał, że Kościół w Polsce przeżywa ten rok liturgiczny pod hasłem „Kościół naszym domem” pochylając się nad tajemnicą Kościoła.
„Dom jest zawsze miejscem, gdzie człowiek odkrywa najbardziej podstawowe relacje do ojca i do matki oraz uczy się kochać i przebaczać, odnajduje wartości i dzieli się nimi z bliźnimi. W domu człowiek czuje się bezpiecznie, odzyskuje siły do dalszej pracy, leczy swoje rany i na nowo podejmuje obowiązki. Takim domem dla nas wierzących jest Kościół” – napisał metropolita krakowski. Według niego we wspólnocie Kościoła chorzy i niepełnosprawni od samego początku zajmują szczególne miejsce.
Hierarcha zwrócił uwagę, że bł. Jan Paweł II miał zawsze w swym sercu osoby chore i cierpiące. Spotykał się z nimi i modlił się o łaskę zdrowia. Sam też został poddany próbie cierpienia w czasie zamachu na Placu św. Piotra, a potem przez chorobę, która towarzyszyła mu do ostatnich dni jego życia. Z myślą o chorych ustanowił Światowy Dzień Chorego we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes.
„Troskę o chorych kontynuuje również obecny papież Benedykt XVI, który w tegorocznym orędziu na XX Światowy Dzień Chorego kładzie nacisk na «sakramenty uzdrowienia», tzn. na sakrament pokuty i pojednania, a także namaszczenia chorych, które osiągają swoją naturalną pełnię w Komunii Świętej dla osób chorych” – podkreślił kardynał.
Zdaniem metropolity krakowskiego Kościół wpatrując się w swojego Mistrza stara się przychodzić z pomocą chorym i cierpiącym nie tylko przez troskę o pomoc medyczną, ale przede wszystkim przez zapewnienie człowiekowi choremu jedności z Bogiem. „Przez kapłana daje chorym i cierpiącym możliwość pojednania w sakramencie pokuty. Modli się o ulgę w cierpieniu szafując sakrament namaszczenia chorych i posila na duszy przynosząc do domu czy do szpitala Komunię świętą” – napisał.
Kardynał zapewnił chorych i niepełnosprawnych, że on także nosi ich zawsze w swoim sercu. „Nie jestem w stanie spotkać się z każdym z Was osobiście, dlatego chciałbym przez to słowo, a także przez moich przedstawicieli być razem z Wami i dzielić się waszymi troskami i smutkami” – zaznaczył.
W liście kard. Dziwisz podziękował chorym za modlitwy i cierpienia ofiarowane za niego i biskupów pomocniczych, za Kościół krakowski i Kościół na całym świecie.
Słowa podziękowania skierował również do wszystkich, którzy przychodzą z pomocą chorym i cierpiącym: lekarzom i pielęgniarkom, personelowi medycznemu, księżom i siostrom zakonnym, nadzwyczajnym szafarzom Eucharystii, wolontariuszom Caritas i innych grup charytatywnych, a także rodzinom i bliskim, którzy opiekują się chorymi w domach i w szpitalach.
Główne uroczystości diecezjalne dla chorych oraz ich opiekunów w Krakowie odbędą się 11 lutego w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Msza św. z udzieleniem sakramentu chorych rozpocznie się o godz. 11.00.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.