Bp Marcinkowski do osób konsekrowanych: mamy być znakiem świata Boga
02 lutego 2012 | 21:33 | eg Ⓒ Ⓟ
„Świat ma w osobach konsekrowanych zobaczyć Boga. To się może stać tylko dzięki zanurzeniu w Ciele i Krwi Jezusa Chrystusa, i w nauczaniu Kościoła” – mówił biskup pomocniczy Roman Marcinkowski do sióstr i braci zakonnych, zgromadzonych w katedrze płockiej 2 lutego, w Światowym Dniu Życia Konsekrowanego. W dziękczynnej modlitwie w święto Ofiarowania Pańskiego uczestniczyły siostry i bracia z 19 zakonów posługujących na terenie diecezji oraz wdowy konsekrowane.
„Żyjemy w świecie, w którym ludzie w Boga nie wierzą, złorzeczą Mu, czasem zaczynają wierzyć, gdy znajdą się w trudnej sytuacji życiowej. A my: biskupi, kapłani, osoby życia konsekrowanego, wybraliśmy drogę oddania się Bogu, tak, jak dziś w dniu pamiątki Ofiarowania Pańskiego, Jezus został oddany Bogu” – przypominał bp Marcinkowski.
Jak mówił, oddanie się Bogu całym sobą „nie jest proste i łatwe”. – Być może łatwiej to przychodzi, gdy ktoś jest na Mszy św., odprawia jakieś nabożeństwo czy myśli o wierze. Znacznie trudniej jednak oddać się Bogu w każdej chwili. Dla nas nie może być nic ważniejszego. Musimy być wewnętrznie mocni i trwać przy źródle wody żywej – podkreślał hierarcha.
Zauważył, że świat często nie rozumie głosu powołania i tego, że ktoś z własnej woli i z wewnętrznego przekonania „chciał rzucić się w objęcia Boga”. Podkreślał, że każda osoba konsekrowana ma być „znakiem innego, nowego świata” – „świata Boga samego”. Życzył osobom konsekrowanym, aby „nic nie przesłoniło im Chrystusa”.
Homilię wygłosił pasjonista o. Przemysław Śliwiński. „Powołanie do życia zakonnego jest jak rozszczepienie światła w Chrystusie. Powinniśmy stawać się niczym snopy światła, które rozpraszają mrok. Światło życia konsekrowanego mamy nieść światu, to światło niesie poczucie bezpieczeństwa. Osoba konsekrowana oddaje Bogu swoją czystość, wolę, decyzyjność, staje się ubezwłasnowolniona dla Boga, ze względu na Niego samego” – przekonywał proboszcz parafii św. Stanisława Kostki w Przasnyszu.
Stwierdził także, iż światło życia zakonnego powinno docierać wszędzie tam, gdzie jest jego niedostatek, i gdzie inni mogą z niego czerpać. Osoby konsekrowane mają się nim dzielić z innymi, ponieważ „powołanie to też zadanie”. Odwołując się do reguły pasjonistów, w której jednym z głównym elementów jest rozważanie męki i śmierci Chrystusa, przypomniał, że po części „życie zakonne jest umieraniem”.
W czasie Mszy św. ks. kan. dr Stanisław Kulesza, odpowiedzialny w diecezji za osoby konsekrowane, mówił, że wspólna modlitwa w katedrze jest „prośbą o dalszą gorliwość i o powołania do życia konsekrowanego”. W trakcie Mszy św. siostry i bracia odnowili swoje śluby zakonne. Zgodnie z tradycją, poświęcone zostały także gromnice. Po Mszy odbyła się agapa w Opactwie Pobenedyktyńskim.
Ofiary zbierane na tacę tego dnia w diecezji płockiej przeznaczone zostaną na potrzeby zakonów kontemplacyjnych w Polsce. Na terenie diecezji płockiej istnieje 12 klasztorów żeńskich (w tym dwa kontemplacyjne: benedyktynki w Sierpcu i klaryski kapucynki w Przasnyszu) oraz 7 męskich domów zakonnych. Łącznie mieszka w nich 238 sióstr zakonnych czynnych, 29 mniszek klauzurowych oraz około 70 ojców i braci zakonnych. W diecezji jest również 13 wdów konsekrowanych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.