Nie można być dobrym człowiekiem bez codziennej ofiary
02 lutego 2012 | 17:27 | rk Ⓒ Ⓟ
„Nie można być dobrym człowiekiem, kapłanem, zakonnikiem, osobą konsekrowaną, jeśli nie składa się codziennie ofiary” – mówił bp Piotr Greger, który w asyście około dwudziestu kapłanów, uczcił 2 lutego w Bielsku-Białej Dzień Życia Konsekrowanego.
W bielskim kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa modliło się podczas Mszy św. około stu sióstr zakonnych z różnych zgromadzeń działających na terenie diecezji bielsko-żywieckiej. Obecni byli przełożeni funkcjonujących na Podbeskidziu zgromadzeń i instytutów zakonnych.
W homilii biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej wyraził nadzieję, że Dzień Życia Konsekrowanego pomoże osobom konsekrowanym „powrócić do źródeł powołania, dokonać odpowiedzialnego bilansu własnego życia i odnowić własną konsekrację”. Zaznaczył też, że jest to „czas uwielbienia Boga za dar życia konsekrowanego”. „Jednocześnie jest to forma żywego świadectwa i popularyzacji tej formy życia pośród wiernych Kościoła i zarazem pogłębiania szacunku dla niego ze strony całego Ludu Bożego” – mówił.
Tajemnica Ofiarowania Pańskiego, jak mówił kaznodzieja, przypomina, że życie chrześcijańskie nacechowana jest także duchem ofiary, czego symbolem ma być znak świecy gromnicznej, związanej z dzisiejszą liturgią kościelną. „Świeca jest wpierw symbolem ludzkiego życia. Kiedy zostanie zapalona, zaczyna jej powoli lecz systematycznie ubywać. Podobnie jak ludzkie życie. Od momentu, w którym je otrzymaliśmy, dni nasze systematycznie ubywają. Z każdą godziną i każdą minutą życie staje się krótsze. Każdy moment naszego życia jest niewątpliwie kolejnym krokiem uczynionym w stronę wieczności” – podkreślał hierarcha i zaznaczał, że zapalona w dłoniach świeca staje się także wyzwaniem, pytaniem o dyspozycyjność wobec konieczności ponoszenia ofiar.
„Życie ustawicznie żąda od nas ofiary. Nie można być dobrym człowiekiem, świętym, kapłanem, zakonnikiem, osobą konsekrowaną, matką, ojcem, mężem czy żoną, jeśli nie składa się codziennie ofiary. Niech nasza postawa pełna ofiary będzie świadectwem naszej ludzkiej i przede wszystkim chrześcijańskiej dojrzałości” – mówił. Cytując papieża Benedykta XVI apelował do zakonników i zakonnic, by „zachowali w sercu prymat życia konsekrowanego”.
W czasie Eucharystii poświęcone zostały świece gromniczne, a zakonnice i zakonnicy odnowili swoje śluby zakonne.
Na terenie diecezji bielsko-żywieckiej istnieje 61 klasztorów, należących do 29 żeńskich zgromadzeń zakonnych. Żyje w nich ponad 500 sióstr. Na terenie diecezji jest też 26 męskich domów zakonnych, należących do 14 zgromadzeń męskich, skupiających ponad stu kapłanów i kilkudziesięciu braci zakonnych. Kapłani zakonni prowadzą 17 parafii na Podbeskidziu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.