Ogromne zainteresowanie profilem Muzeum Auschwitz-Birkenau na Facebooku
01 lutego 2012 | 19:31 | rk Ⓒ Ⓟ
Ponad 60 tys. osób z całego świata korzysta z profilu Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau na portalu społecznościowym Facebook. Placówka zamierza w ten sposób dotrzeć przede wszystkim do młodych odbiorców z informacjami na temat historii i swojej działalności.
Administrujący serwisem Paweł Sawicki podkreśla, że dzięki portalowi do użytkowników docierają kilka razy w tygodniu informacje historyczne, często dotyczące konkretnych ofiar, pojedyncze fakty z historii obozu Auschwitz, a także krótkie relacje świadków. „Omawiamy również historyczne zdjęcia i archiwalne dokumenty. Z komentarzy wiemy, że z takiej formy edukacji o Auschwitz korzysta wielu nauczycieli oraz rodziców” – wyjaśnia pracownik Muzeum.
Jak podkreśla Sawicki, Muzeum za pomocą profilu pyta użytkowników o ich opinie, zachęcając do dyskusji i zadawania pytań pracownikom Muzeum. „Niezwykle ważne jest dla nas także to, że wiele osób traktuje naszą stronę jako miejsce upamiętnienia dla swoich bliskich, ofiar obozów koncentracyjnych” – dodaje Sawicki.
Wśród wszystkich istniejących na Facebooku stron instytucji związanych z historią Holokaustu serwis Miejsca Pamięci Auschwitz ma największą liczbę użytkowników. Na stronie Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie zarejestrowało się już ponad 37 tys. osób, a na stronie Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie prawie 34 tys. Czwarte w kolejności Muzeum Żydowskiego Dziedzictwa w Nowym Jorku ma prawie 8 tys. użytkowników. Strona Muzeum Auschwitz jest także największym pod względem liczby użytkowników serwisem facebookowym jeżeli chodzi o muzea i instytucje kulturalne w Polsce, choć w tym przypadku duże znaczenie ma to, że strona skierowana jest do osób z całego świata.
Wśród użytkowników najwięcej jest Amerykanów (ponad 13 400). Ze strony korzysta też ponad 4 tys. Włochów, a także po ponad 3 tysiące osób z Polski, Wielkiej Brytanii, Portugalii, Izraela i Francji. Zdecydowana większość użytkowników, bo 44 proc. to osoby w wieku 25-44 lata. Jednak aż 13 proc. osób ma ponad 55, a prawie 5 proc. to użytkownicy w wieku 13-17.
Informacje publikowane są po polsku i angielsku. „Wśród korzystających z serwisu jest jednak wiele osób, które na zasadzie wolontariatu pomagają nam w tłumaczeniach, ponieważ chcą, aby strona dostępna była także dla osób, które nie znają angielskiego. Dzięki temu udaje nam się przekładać całą treść na najczęściej obecne tam języki: hiszpański, portugalski, włoski, francuski i niemiecki, ale także na hebrajski i węgierski” – zaznacza Paweł Sawicki.
Oficjalną strona internetowa Muzeum www.auschwitz.org w ubiegłym roku stronę odwiedziło prawie 2,5 mln osób. Muzeum ma także własny kanał na portalu YouTube. Co miesiąc zamieszczanych jest na nim kilka filmów informacyjnych w wersjach polskiej i angielskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.