Scalfaro wzorem katolika i męża stanu
30 stycznia 2012 | 12:54 | RV, sal / ms Ⓒ Ⓟ
– Oscar Luigi Scalfaro był „wybitnym katolikiem i mężem stanu. Działał na rzecz dobra wspólnego i odwiecznych wartości etyczno-religijnych zakorzenionych w chrześcijaństwie i właściwych historycznej i obywatelskiej tradycji Italii – wspomina zmarłego 29 stycznia byłego prezydenta Włoch kard. Tarcisio Bertone.
Watykański sekretarz stanu w telegramie kondolencyjnym przypomniał także, iż zmarły był „wiernym sługą instytucji oraz człowiekiem wiary”.
W podobnych słowach wypowiedział się o zmarłym w wieku 93 lat byłym prezydencie watykański rzecznik. Ks. Federico Lombardi stwierdził, że Scalfaro stanowił znaczący punkt odniesienia, jak należy służyć ojczyźnie. „Był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli pokolenia, które szczerze zaangażowało się w odbudowę Włoch po tragedii faszyzmu i wojny – stwierdził jezuita. – Czynił to z prawdziwym zapałem, powagą, kulturą oraz prawością. Jego świadectwo zaangażowania społeczno-politycznego wypływało z codziennie przeżywanej głębokiej wiary”.
Natomiast największy włoski dziennik „Corriere della Sera” zaznacza, że Scalfaro, nie kryjący swojej głębokiej wiary i nabożeństwa do Matki Bożej, był jednocześnie najbardziej zagorzałym obrońcą świeckiego charakteru państwa i jego rozdziału od Kościoła. Dziennik ujawnia, że były prezydent Włoch „bywał w tajemnicy w klasztorach trapistów”, ale „jeśli chodzi o rozdział państwa od Kościoła w ostatnich dziesięcioleciach nikt nie zajmował tak wyraźnego stanowiska, jak on”. „Być może dlatego, iż wiedział, że nikt nie posądzi go o antyklerykalizm”. Kiedy w 1998 roku były naciski, aby misji utworzenia rządu nie powierzał byłemu komuniście Massimo D’Alemie, Scalfaro odpowiedział, że Włochy mają również świeckie tradycje, on zaś reprezentuje również tych, którzy „nie wyznają ani nie pragną mieć żadnego credo religijnego i mają prawo do należnego im szacunku”.
Oscar Luigi Scalfaro urodził się w 1918 r. Novarze na północy Włoch. Był z wykształcenia prawnikiem. Karierę polityczną rozpoczął w latach 40. ub. wieku, biorąc udział Zgromadzeniu Konstytucyjnym, które zniosło monarchię i ustanowiło republikę. Należał do założycieli włoskiej Chrześcijańskiej Demokracji. Nieprzerwanie od 1946 r. zasiadał w parlamencie; był też wielokrotnie członkiem rządu w resortach sprawiedliwości, transportu i edukacji. Sam próbował nieskutecznie utworzyć rząd jako premier w 1987 r. W pięć lat później został przewodniczącym izby niższej parlamentu, a następnie prezydentem Włoch. Funkcję tę pełnił w wyjątkowo burzliwym okresie dziejów z ujawnieniem licznych skandali korupcyjnych, które przyniosły kres dotychczasowemu układowi partyjno-politycznemu we Włoszech, w tym również Chrześcijańskiej Demokracji. Po zakończeniu kadencji prezydenckiej Scalfaro został zgodnie z włoskim zwyczajem dożywotnim senatorem.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.