Zapłonęły „Płomienie Pamięci”
28 stycznia 2012 | 15:02 | eg Ⓒ Ⓟ
Symboliczne świece – „Płomienie Pamięci” zapłonęły w piątek 27 stycznia w oknach domów diecezji płockiej. Akcja była odpowiedzią na apel Gołdy Tencer z Fundacji „Shalom”, która zwróciła się do biskupa Piotra Libery z prośbą o objęcie pamięcią i modlitwą Ofiar Zagłady w VII Międzynarodowym Dniu Pamięci o Holokauście.
Świeca w oknie, jako wyraz pamięci o Ofiarach Holokaustu, zapłonęła w oknach wielu domów diecezji płockiej w VII Międzynarodowym Dniu Pamięci o Holokauście. Zapalił ją także m.in. bp Piotr Libera oraz pracownicy instytucji diecezji: „Zapalona świeca była wyrazem naszej solidarności z tymi, którzy zginęli w dramatycznych okolicznościach, w nieludzkich czasach. Pamięć o Żydach jest nierozerwalnie związana z Ziemią Płocką” – mówili uczestnicy akcji.
Przedsięwzięcie pod nazwą „Płomień Pamięci” odbyło się z inicjatywy Fundacji Shalom, której przewodniczy Gołda Tencer. W liście adresowanym do bpa Piotra Libery, napisała, że akcja „Płomień Pamięci” „z każdym rokiem spotyka się z coraz większym zainteresowaniem różnych kręgów społecznych naszego kraju”.
Przed II wojną światową mieszkało w Płocku około 10 tysięcy Żydów, stanowili około 1/3 mieszkańców miasta. Posiadali m.in. dwie synagogi, 34 domy modlitwy, szpital, dom sierot, szkołę Talmud-Tora, Żydowskie Koedukacyjne Gimnazjum Humanistyczne, mykwę, rzeźnię drobiu, dom przedpogrzebowy. W 1940 r. hitlerowcy utworzyli getto, potem Żydzi trafili do obozu w Działdowie i do gett w Generalnej Guberni, gdzie niemal wszyscy zginęli. Po wojnie powróciło do Płocka około 300 Żydów.
Obecnie Stowarzyszenie Synagoga Płocka prowadzi odbudowę tzw. Małej Synagogi przy ul. Kwiatka 7. Powstanie w niej Muzeum Żydów Mazowieckich: multimedialna placówka, umożliwiająca poszukiwanie śladów płockich Żydów, wyposażona w infokioski z przewodnikami, z salą służącą celom kulturalnym.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.