Kielce: film „Świętokrzyskie sztetle” na ukończeniu
27 stycznia 2012 | 18:47 | dziar Ⓒ Ⓟ
„Projekt filmowy jest na etapie końcowej kosmetyki, premiera będzie w Kielcach na wiosnę” – informuje KAI Adam Dąbek z Regionalnej Organizacji Turystycznej w Kielcach, patronującej filmowi, ukazującemu Kielecczyznę jako miejsce dialogu, na tle trudnej, często dramatycznej historii.
„To nie jest opowieść o atrakcjach judaików, to odniesienie się do bolesnej sprawy pogromu we współczesnych uwarunkowaniach, w kontekście budowania dialogu” – zastrzega Dąbek.
Film w reżyserii polskiego reżysera z Los Angeles i kielczanina z pochodzenia – Pawła Guli (nagrodzony m.in. za „Skazanych na niebo”) jest dofinansowany przez Regionalną Organizacją Turystyczną Województwa Świętokrzyskiego w ramach Świętokrzyskiego Funduszu Artystyczno-Filmowego.
Jego głównym przesłaniem – jak zaznacza Dąbek jest "odczarowanie" negatywnych skojarzeń na świecie – utożsamiania ze słowami "Kielce" i "Kielecczyzna" pogromu i antysemityzmu. Osią dokumentu jest spotkanie grup młodzieży – polskiej i izraelskiej, która zawiązuje przyjaźnie, odkrywając nowe oblicze Kielecczyzny, a prywatnie – wiele życzliwości.
Prace nad filmem trwają ponad półtora roku, powstawał on w Polsce i w Izraelu. W filmie „grają” także świętokrzyskie miejsca – tytułowe sztetle: Kielce, Bodzentyn, Chmielnik, Nowy Korczyn, Małogoszcz, które są m.in. tłem do opowieści uczestnika pogromu. Jednym z głównych bohaterów dokumentu jest Baruch Dorfman, który w pogromie Żydów w Kielcach 4 lipca 1946 r. stracił oko. W swoich filmowych wypowiedziach zaznacza on konsekwentnie dążenie do dialogu.
Pomysłodawcy tego filmowego przedsięwzięcia chcieliby, żeby film zachęcał Żydów do odwiedzenia Kielc, Kielecczyzny i zatrzymania się tutaj na dłużej, tym bardziej, że jest wiele pamiątek zachowanych po dawnych kielczanach narodowości żydowskiej.
W 2010 r. zakończyły się prace odnowienia i nowego wizerunku cmentarza żydowskiego na Pakoszu, z nowym pomnikiem ku czci pomordowanych podczas pogromu.
Z kolei w Chmielniku od października 2012 r. rusza Ośrodek Edukacyjno–Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” – nowoczesny obiekt multimedialny na bazie odbudowywanej synagogi z XVII wieku. Będzie on skupiał i upowszechniał wiedzę o 22 sztetlach w regionie.
Film "Świętokrzyski Sztetl" po prapremierze w Kielcach ma być wyemitowany w telewizji, jak również ma pojawić się na festiwalach filmowych w Polsce i za granicą.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.