Słowacka droga do ekumenizmu
26 stycznia 2012 | 09:33 | (KAI/RV) / pm Ⓒ Ⓟ
Istnieje potrzeba pogłębienia dialogu ekumenicznego tak, by służył odnowie moralnej i rozwojowi społecznemu. Wskazano na to na Słowacji w czasie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.
O poziomie dialogu ekumenicznego dyskutowali tam przewodniczący Konferencji Biskupów tego kraju abp Stanislav Zvolenský i odpowiedzialny w łonie episkopatu za ekumenizm bp Andrej Imrich.
Podsumowując doświadczenia ostatnich dwudziestu lat, przeżywanych w wolności także dla ekumenizmu, oraz kończący się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, obaj hierarchowie nie mają wątpliwości, że wspólnoty kościelne wszystkich wyznań są świadome potrzeby i konieczności prowadzenia dialogu, ale czynią to za mało intensywnie. Biskupi są przekonani, iż po okresie emocjonalnego wyliczania wzajemnych krzywd, przezwyciężania uprzedzeń i potrzeby przebaczania, nadszedł już czas na pogłębione studium wiedzy teologicznej i historycznej o tym, co wspólne, i na świadectwo wzajemnego szacunku.
Tylko wtedy – podkreślili biskupi – ekumenizm będzie służył również tak potrzebnej dzisiejszemu światu odnowie moralnej i rozwojowi społecznemu. Przypomniano przy tej okazji wychodzący tutaj od kilku już lat znakomity kwartalnik ROZMER, będący owocem dobrej współpracy ekumenicznej.
Głównym wydarzeniem tegorocznego Tygodnia Modlitw dla przedstawicieli wszystkich wyznań chrześcijańskich było ogólnosłowackie nabożeństwo ekumeniczne odprawione w niedzielę 22 stycznia w prawosławnej cerkwi Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Trebiszowie.
Nabożeństwa ekumeniczne kończące Tydzień w Słowacji odprawiono we wtorek 24 bm. wieczorem w bratysławskim kościele franciszkanów i nazajutrz w kaplicy Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny znajdującej się w Pałacu Rady Ministrów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.