Kielce: elementy z Pałacu Biskupów Krakowskich odkryto w Dworku Laszczyków
25 stycznia 2012 | 22:10 | dziar Ⓒ Ⓟ
Fragmenty marmurowych portali z XVII wieku, stopnie marmurowe, kolumna – to sklasyfikowane dzisiaj podczas wizji lokalnej w Dworku Laszczyków – cenne historycznie znaleziska, pochodzące z Pałacu Biskupów Krakowskich. Oba zabytkowe obiekty – pałac i dworek – leżą po sąsiedzku, wokół wzgórza katedralnego z bazyliką kielecką w centrum.
„Podczas przeprowadzonej dzisiaj na dziedzińcu Dworku Laszczyków – czyli w siedzibie Muzeum Wsi Kieleckiej – wizji lokalnej z udziałem przedstawicieli Wojewódzkiego Świętokrzyskiego Konserwatora Zabytków, pracowników Muzeum Wsi Kieleckiej i Muzeum Narodowego w Kielcach ustalono, że odkryte podczas remontu dworku zabytkowe elementy architektury, są cenne i wymagają dalszych badań. Trafiły tutaj zapewne podczas przebudowy okolic katedry” – informuje Beata Ryń, kierownik działu promocji Muzeum Wsi Kieleckiej.
Zdaniem historyków sztuki i etnografów, są to fragmenty XVII-wiecznych portali wykonanych z bolechowickiego, wykorzystywanego na Kielecczyźnie w obiektach historycznych marmuru.
Znaleziska pochodzą z jednego z najważniejszych i najlepiej rozpoznawalnych obiektów zabytkowych Kielc i województwa – dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. Wśród znalezionych elementów są także marmurowy stopień oraz fragment kolumny.
Kamienne elementy architektury zostały odkopane podczas trwających od kilku miesięcy prac ziemnych, które towarzyszyły remontowi dworku. Zostały wydobyte i fachowo zabezpieczone. Dziś Muzeum Wsi Kieleckiej przekazało je do Muzeum Narodowego w Kielcach.
Pałac Biskupów Krakowskich jest jednym z najpiękniejszych zabytków Kielc. Został on wzniesiony w sąsiedztwie katedry kieleckiej latach 1638-1642 staraniem biskupa Jakuba Zadzika. Budowę pałacu powierzono Giovanniemu Pancino. Nowy pałac zastąpił dawny drewniany dwór.
Obecnie jest to siedziba Muzeum Narodowego, otoczona ogrodem w typie włoskim. Zwiedzający dawne biskupie apartamenty oraz mieszczące się w komnatach biskupich wystawy czasowe, korzystają także z oferty kulturalnej proponowanej przez Muzeum Narodowe. Należą do nich m.in. wieczory muzyczne, promocje, wernisaże, wystawy czasowe.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.