Kielce: lekcja z dziejów ewangelików kieleckich w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan
21 stycznia 2012 | 10:14 | dziar Ⓒ Ⓟ
Napływ ewangelików w czasach staszicowskich i trudne dzieje parafii ewangelickiej w Kielcach i Radomiu w czasach PRL oraz koncert na unikatowych organach w świątyni ewangelicko – augsburskiej – to niektóre elementy ekumenicznego spotkania u ewangelików. W Kielcach trwa Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.
Świątynia ewangelicka w Kielcach szczyci się posiadaniem oryginalnych organów koncertowych z XIX wieku, ufundowanych przez generała Johanna Christopha von Tutschek (jego epitafium znajduje się w kościele), dlatego spotkanie ekumeniczne rozpoczął koncert organowy. Wysłuchało go ok. stu wiernych oraz duchowni – przedstawiciele Kościołów kilku wyznań chrześcijańskich, obecnych na terenie diecezji kieleckiej.
Ks. Wojciech Rudkowski, proboszcz parafii ewangelicko – augsburskiej w Kielcach i Radomiu przedstawił krótko dzieje wspólnoty ewangelików radomsko – kieleckich po II wojnie światowej. „Nie były to wydarzenia na ogromną skalę, raczej codzienna walka o przetrwanie” – mówił, odnosząc się do czasów PRL.
Ostatnim, ważnym wydarzeniem w życiu parafii nazwał promowaną podczas dzisiejszego wieczoru książkę pt. „Z tradycji i dziejów ewangelików kieleckich. Studia pod redakcją Jarosława Kłaczkowa”.
Publikacja została przygotowana przez parafię ewangelicko – augsburską w Radomiu i Kielcach, przy współpracy Muzeum Historii Kielc, Instytutu Historii Uniwersytetu J. Kochanowskiego w Kielcach, Kieleckiego Towarzystwa Naukowego. Ukazała się nakładem katolickiego Wydawnictwa Jedność.
Książka przedstawia zarys niemieckiej kolonizacji przemysłowej i rolniczej na Kielecczyźnie po powstaniu Królestwa Polskiego w 1815 r.
Założona w 1835 r. dla przybyłych z Niemiec przemysłowców i ziemian kielecka parafia ewangelicko-augsburska zaliczana była do najmniejszych i najmniej aktywnych w Królestwie Polskim. W jej historii zapisało się jednak wiele postaci wybitnych, których działalność znacząco wpływała na rozwój regionu kieleckiego.
Był to m.in. Bogumił Pusch – zasłużony dla rozwoju polskiego górnictwa wykładowca utworzonej w Kielcach przez Stanisława Staszica Szkoły Akademiczno-Górniczej, Heinrich Krauze – właściciel wytwórni papieru w Sukowie, Herman Hiller – twórca prywatnej szkoły dla chłopców. W Kielcach między nieliczną społecznością ewangelików, a katolikami, nie dochodziło do antagonizmów.
Licząca 220 stron książka o kieleckich protestantach powstała w efekcie sesji naukowej, którą zorganizowało Muzeum Historii Kielc.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.