Nabożeństwo w kościele seminaryjnym na początek Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan
19 stycznia 2012 | 14:23 | dziar Ⓒ Ⓟ
Bp Kazimierz Ryczan przewodniczył 18 stycznia nabożeństwu ekumenicznemu w seminaryjnym kościele Trójcy Świętej, które zgodnie tradycją ostatnich lat zainaugurowało w diecezji kieleckiej Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Nabożeństwo odbyło się z udziałem przedstawicieli kilku Kościołów chrześcijańskich i ich wiernych.
Przy ołtarzu wraz z biskupem Ryczanem zebrali się na modlitwę: pastor Andrzej Jeziernicki, naczelny Prezbiter Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej, ks. Władysław Tyszuk – proboszcz parafii św. Mikołaja Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, ks. Andrzej Walczyńki – proboszcz Kościoła Polsko – Katolickiego – parafii w Hucisku, pastor Janusz Daszuta z Kościoła Ewangelicko–Metodystycznego, ks. Wojciech Rudkowski – proboszcz kościoła ewangelicko–augsburskiego oraz księża rzymskokatoliccy.
Słowo Boże do zebranych ponad stu wiernych wygłosił Wojciech Rudkowski, proboszcz parafii ewangelicko – augsburskiej w Kielcach i Radomiu. Porównał w nim podzielonych chrześcijan do osady, której mieszkańcy mają różne domy, łączy ich jednak wspólnota miejscowości – „jednej osady”. – Zamiast dawać świadectwo w imieniu całej społeczności, zaczynamy uwypuklać swoją odrębność” – zauważył. Niedobrą konsekwencją takiego stanu rzeczy może być „poczucie wybrania do czegoś wyjątkowego. Gdy idealizujemy siebie, innych spychamy na margines” – mówił. Zaapelował o „głęboką pokorę w patrzeniu na innych ludzi, szacunek dla ich myślenia i pobożności”.
Wspólnie modlono się o braterstwo w wierze i o pokój na świecie. Oprawę muzyczną nabożeństwa przygotował Chór Wyższego Seminarium Duchownego. Spotkanie zakończyła agapa w refektarzu seminarium z udziałem duchownych oraz wiernych kilku wyznań, m.in. prawosławnych, metodystów, ewangelików.
Na każdy z kolejnych dni Tygodnia przewidziane jest spotkanie i nabożeństwo w innym z Kościołów.
W czwartek 19 stycznia o godz. 18 zaplanowano nabożeństwo w jedynej w regionie parafii Kościoła polsko – katolickiego, w Hucisku k. Stąporkowa. Można skorzystać z busów zorganizowanych przez kieleckie seminarium, a tamtejszy proboszcz ks. Paweł Walczyński zaprasza na integracyjny posiłek w Domu Parafialnym.
Interesująco zapowiada się piątek 20 stycznia. W Ekumenicznej Świątyni Pokoju w Kielcach o godz. 18 rozpocznie się recital organowy Krystiana Sokołowskiego, połączony z promocją książki o ewangelikach kieleckich.
Książka pt. „Z tradycji i dziejów ewangelików kieleckich. Studia pod redakcją Jarosława Kłaczkowa” została przygotowana przez parafię ewangelicko–augsburską w Radomiu i Kielcach, przy współpracy Muzeum Historii Kielc, Instytutu Historii Uniwersytetu J. Kochanowskiego w Kielcach, Kieleckiego Towarzystwa Naukowego. Ukazała się nakładem katolickiego Wydawnictwa Jedność.
Organizatorzy zapowiadają także wykład ks. Wojciecha Rudkowskiego – proboszcza parafii ewangelicko – augsburskiej nt. dziejów wspólnoty ewangelików radomsko-kieleckich po II wojnie światowej.
Spotkanie z muzyką cerkiewną w połączonym wykonaniu wiernych prawosławnych i katolików i uczestnictwo w liturgii cerkiewnej – tak będzie wyglądało spotkanie modlitewne w cerkwi św. Mikołaja Cudotwórcy w Kielcach, w sobotę 21 stycznia. Metodyści zapraszają z kolei na nabożeństwo w niedzielę – z obowiązkowym „smalcem ekumenicznym” po wspólnej modlitwie, a ojcowie kapucyni – we wtorek na modlitwę kanonami Taize. Tydzień w Kielcach zakończy spotkanie i nabożeństwo w Kościele chrześcijan wiary ewangelicznej (Ekumenicznej Świątyni Pokoju) w środę 25 stycznia.
W diecezji kieleckiej w spotkaniach ekumenicznych uczestniczy zwykle nieduża grupa osób, zazwyczaj od kilkudziesięciu do ponad stu.
Tydzień pod hasłem „Przemienieni przez zwycięstwo Jezusa Chrystusa” potrwa od 18 do 25 stycznia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.