Uwolnienie duchownych będzie korzystne dla obrazu Chin w świecie
18 stycznia 2012 | 09:49 | st (KAI/Asianews) / pm Ⓒ Ⓟ
Uwolnienie więzionych biskupów i księży stanowić będzie także korzyść dla obrazu Chin w świecie – stwierdził w wypowiedzi dla agencji Asianews sekretarz Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, abp Savio Hon Tai-fai.
Jednocześnie zapewnił, iż Stolica Apostolska nie zapomina o tych, którzy cierpią z powodu wyznawanej wiary, choć czasami jej działania otoczone są pewną dyskrecją. Abp Hon Tai-fai jest salezjaninem, Chińczykiem z Hongkongu.
Sekretarz Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów zaznaczył, że nawet jeśli najczęściej władze w Pekinie pytane o uwięzionych duchownych odpowiadają, że nic nie wiedzą o ich losie, to warto stawiać takie pytania, ponieważ świadczy to o zainteresowaniu społeczności międzynarodowej sytuacją osób pozbawionych wolności ze względów religijnych. Wskazał, że trzeba się za nich modlić. Natomiast jako Chińczyk jest dumny z ich świadectwa wiary, które stanowi wzór dla innych i sprawia, że ewangelizacja staje się owocna. Hierarcha jest przekonany, że prześladowanie chrześcijan i więzienie ich bez sądu szkodzi opinii Chin na arenie międzynarodowej.
Abp Hon Tai-fai zaznacza, że Stolica Apostolska pamięta o uwięzionych biskupach i księżach. Czyni to za pośrednictwem swych przyjaciół, którzy składają do władz różnego szczebla podania o ich uwolnienie, chociaż różne kanały nie zawsze wydają się skuteczne. Jednak składanie podań świadczy, że o uwięzionych nikt nie zapomina.
Stolica Apostolska stara się także okazać swą bliskość wobec wspólnot działających nieoficjalnie, choć nie może tego czynić ostentacyjnie. „Pomagamy Kościołowi i nie rozróżniamy między oficjalnym a nieoficjalnym, uwzględniając to co jest ważne dla ewangelizacji” – stwierdził chiński hierarcha kurialny.
Zaznaczył, że wspólnoty działające nieoficjalnie muszą się też nauczyć przebaczania. Przytoczył przykład, iż w związku z przypadkami nielegalnego udzielenia sakry biskupiej musiało w nich uczestniczyć wielu biskupów oficjalnych. Jednak po tym wydarzeniu liczni zwrócili się do Ojca Świętego z prośbą o przebaczenie, którego papież im udzielił. „Także duchowni i wierni Kościoła katakumbowego powinni być wielkoduszni i odbudowywać jedność pojednanego Kościoła” – stwierdził abp Hon Tai-fai.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.