Schroniska i służby w diecezji kieleckiej pomagają bezdomnym
17 stycznia 2012 | 21:11 | dziar Ⓒ Ⓟ
Ogrzewalnia Caritas w Kielcach, schroniska św. Brata Alberta w Kielcach i Miechowie, kieleckie schroniska Caritas dla ofiar przemocy, placówki Caritas w Świniarach, Morawianach i in. – na terenie diecezji kieleckiej ośrodki prowadzone przez Kościół dysponują ok. 250 miejscami dla bezdomnych.
Ogrzewalnia Caritas Diecezji Kieleckiej oraz Stowarzyszenia „Arka Nadziei" przyjmują na nocleg osoby bezdomne, oferując dach nad głową, posiłek i możliwość skorzystania z łaźni lub pralni.
Funkcjonująca od 2010 r. Ogrzewalnia Caritas przy ul. Żeromskiego 36a czynna jest od godziny 18 do 7 rano. Z noclegu może skorzystać ok. 20 osób, w wyjątkowych przypadkach – więcej. W razie potrzeby, osoby spędzające noc w Ogrzewalni, oprócz posiłku mogą także otrzymać czystą odzież.
Ogrzewalnia funkcjonuje obecnie przy Schronisku dla Bezdomnych Mężczyzn św. Brata Alberta, prowadzonym przez kieleckie koło Towarzystwa. W schronisku przebywa ok. 50 mężczyzn. Ogrzewalnia powstała w miejsce zlikwidowanej przy ul. Żelaznej, która – powołana w 2000 r. przez Caritas kielecką – była pierwszą w Polsce.
Również ok. 20 osób może spędzić noc w ośrodku prowadzonym przez Stowarzyszenie „Arka Nadziei" przy ulicy Ogrodowej 3, czynnym od 18 do 6 rano. Osoby bezdomne otrzymają tam ciepłą herbatę i – w miarę możliwości – posiłki. Stowarzyszenie prowadzi także przez cały rok dzienną Świetlicę „Przystań", czynną w godzinach 7-18 oraz punkt interwencji kryzysowej, oferujący doraźne wsparcie osobom w trudnej sytuacji.
Całodobowo działają także: Schronisko dla Kobiet Caritas Diecezji Kieleckiej przy ul. Urzędniczej 7b, Schronisko dla Kobiet Ofiar Przemocy PCK przy ul. Olkuskiej 18.
Bezdomni mężczyźni mogą skorzystać z pomocy Kieleckiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, czy z „Przytuliska" Fundacji Gospodarczej św. Brata Alberta przy ul. Siennej 5.
W Miechowie – na terenie diecezji kieleckiej (woj. małopolskie) wciąż są wolne miejsca w Schronisku dla Bezdomnych Mężczyzn – ostatnią noc spędziło w nim 37 osób na 45 miejsc. „Możemy przyjąć nawet do 60 osób, organizujemy wówczas dostawki w holach. Nikt z potrzebujących schronienia nie będzie odprawiony od naszych drzwi” – deklaruje w rozmowie z KAI Anna Zięba, zastępca kierownika placówki.
Schronisko jest gotowe na przyjęcie większej liczby osób, które w mroźne dni są dowożone przez służby miejskie oraz kierowane przez ośrodki opieki społecznej. Komplet w tym roku był tylko w okresie po świętach Bożego Narodzenia.
Mieszkańcy schroniska otrzymują dach nad głową i trzy posiłki. „Na obiad zazwyczaj jest zupa, do tego może być np. fasolka, czy bigos. Posiłki przygotowujemy z własnych środków oraz dzięki pomocy darczyńców” – dodaje Anna Zięba.
Wykaz wszystkich ośrodków wsparcia dla osób bezdomnych w województwie świętokrzyskim jest dostępny na stronie internetowej Urzędu Wojewódzkiego. Zainteresowany znajdzie tam dane teleadresowe, liczbę miejsc, opis zakresu oferowanej pomocy.
Straż miejska w Kielcach apeluje, aby nie przechodzić obojętnie wobec bezdomnych na przystankach, czy w parkach, bo mroźna zima stanowi zagrożenie życia. Należy zadzwonić pod nr tel. 986 lub 41/368 75 15, a strażnicy przyjadą i udzielą pomocy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.