Pełne rozmachu jasełka kolejny raz na salezjańskiej scenie
17 stycznia 2012 | 18:24 | rk Ⓒ Ⓟ
Ponad 90 aktorów w wieku od kilkunastu miesięcy do lat kilkudziesięciu występuje w „Jasełkach salezjańskich” w sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu. Misterium Narodzenia Pańskiego nawiązuje do tradycji salezjańskiego teatru i wychowania muzycznego sięgających swymi korzeniami św. Jana Bosko.
Kustosz sanktuarium ks. Marek Dąbek przypomina, że w tradycji zgromadzenia teatr stanowi ważny element wychowania młodego pokolenia. „Dla św. Jana Bosko scena stanowiła źródło wzrastania w kulturze, pobożności i nieodzowny czynnik wychowania młodego człowieka” – zauważa.
W przedstawieniu wyreżyserowanym po raz siódmy przez Jolantę Zapałę wykorzystano teksty m.in. „Betlejem polskiego” Lucjana Rydla i salezjańskiego wychowawcy-poety ks. Stanisława Domino.
W trzyaktowych jasełkach biorą udział członkowie parafialnej scholi, przedszkolaki, młodzież oratorium liturgicznej służby ołtarza, byli wychowankowie salezjańscy, a także dzieci i młodzież z Oświęcimia oraz okolic. Dzieciątko Jezus gra dwunastomiesięczny Albercik Kuszneruk, a Heroda sędziwy Stefan Huba. Wśród aktorów nie brakuje kustosza sanktuarium ks. Dąbka, który śpiewa i tańczy po góralsku, wzbudzając aplauz widowni. Na scenie pojawiają się m.in. postać więźnia z KL Auschwitz i górnika.
Jasełka będą jeszcze grane w salezjańskiej Sali Teatralnej w dwie pozostałe niedziele stycznia o godz. 16.00.
Kościół pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu powstał w pierwszej połowie XIV w i należał pierwotnie do dominikanów. W następnych wiekach świątynia popadła w ruinę. W 1898 r. przybyli z Turynu do Oświęcimia pierwsi salezjanie – Polacy, którzy rozpoczęli odbudowę kościoła.
Działający tutaj od 1901 r. Zespół Szkół Zawodowych Zespołu Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego jako jedyna tego typu placówka kościelna przetrwała czasy komunistyczne. Do szkoły uczęszcza obecnie około 900 uczniów. Kształcą się w gimnazjum, liceum, technikum oraz szkole zasadniczej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.