Opracowano dzieje polskich franciszkanów okresu międzywojennego
17 stycznia 2012 | 14:09 | jms Ⓒ Ⓟ
Polscy franciszkanie doczekali się wreszcie całościowego opracowania swojej historii okresu międzywojennego. W najbliższy czwartek 19 stycznia o godz. 15.00 w klasztorze przy pl. Wszystkich Świętych 5 w Krakowie zostanie zaprezentowana praca o. dra hab. Zdzisława Gogoli pt. „Dzieje franciszkańskiej Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię 1918-1939”.
„W pracy chodziło przede wszystkim o syntetyczne i całościowe przedstawienie życia i działalności franciszkanów polskich w okresie międzywojennym na możliwie szerokim tle społeczno-politycznym. Dotychczasowe opracowania tego tematu były fragmentaryczne” – mówi autor dzieła.
Publikacja ma ogromne znaczenie nie tylko dla zakonników, ale również dla historyków i pasjonatów tego okresu dziejów Polski.
Z lektury książki można się dowiedzieć, że franciszkanie w tym okresie wykazywali dużą aktywność społeczną. Uczestniczyli w odbudowie II Rzeczypospolitej, reprezentowali polską rację stanu zarówno w odległych placówkach Wołynia, jak i na Śląsku, w Poznaniu oraz na Wybrzeżu. Scalali rozbite przez zabory społeczeństwo i budowali poczucie narodowej tożsamości. Budzili w Polakach świadomość ich przynależności do kręgu kultury Zachodu. Budowali dobrosąsiedzkie stosunki i chrześcijański dialog.
Wśród postaci omawianego okresu pojawiają się tak zasłużone osoby jak: św. Maksymilian Mariw Kolbe czy sześciu błogosławionych ojców: Achilles Puchała, Innocenty Guz, Pius Bartosik, Antonin Bajewski, Herman Stępień oraz dwóch braci Tymoteusz Trojanowski i Bonifacy Żukowski.
Autor przebadał łącznie ponad 50 archiwów i bibliotek kościelnych, zakonnych i państwowych. Wykorzystał również relacje żyjących świadków. W pracy pomocne okazały się także, jako materiał uzupełniający, dzieła historiograficzne, biografie, hagiografie, pamiętniki, wspomnienia, publicystyka czy prywatna korespondencja.
Dzieło składa się ze wstępu, ośmiu rozdziałów i zakończenia. Uzupełniają je liczne tabele, ilustracje, zdjęcia, fotografie, aneksy, indeksy, przypisy oraz bogata bibliografia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.