Sztuka jest dokumentem wiary
17 stycznia 2012 | 14:01 | ek Ⓒ Ⓟ
Sztuka jest dokumentem wiary. Dzieło stanowi wiedzę o ludziach, którzy ją tworzyli, a także formę zbliżenia się do Boga – mówił bp Stanisław Napierała do artystów wieczorem 16 stycznia, podczas dorocznego spotkania Duszpasterstwa Środowisk Twórczych Diecezji Kaliskiej.
Spotkanie poprzedziła modlitwa w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu oraz koncert kolęd.
Życzenia artystom złożył bp senior Teofil Wilski, który jest zarazem diecezjalnym duszpasterzem środowisk twórczych. W swoim słowie życzył on, aby piękno tworzonych dzieł zawsze prowadziło zarówno twórców jak i odbiorców do Boga.
Natomiast biskup kaliski, Stanisław Napierała stwierdził, że sztuka, zwłaszcza sakralna, jest zapisem przeżywania wiary w Boga przez ludzi, którzy ją tworzyli. – Wiara jest szczególną inspiracją dla twórców. Wielkie dzieła sztuki właśnie z wiary się rodziły. W wierze człowiek spotyka się z Bogiem i napełnia się Nim, a potem nie może tego Boga zamknąć w sobie, tylko czuje potrzebę, ażeby przekazać Go w swoim dziele, jakim jest muzyka, rzeźba, obraz, czy inna forma – powiedział bp Napierała.
Ordynariusz diecezji kaliskiej ubolewał, że w dzisiejszych czasach często spotyka się dzieła kontrowersyjne w odniesieniu do przestrzeni życia religijnego.
Bp Napierała zauważył, że spotkania środowisk twórczych ostatecznie zmierzają ku rozumieniu wiary i jej pogłębieniu. – Życzę, żeby ciągle pogłębiała się wasza wiara i byście mieli radość, która jest z Boga – powiedział biskup kaliski.
Artyści przełamali się opłatkiem i wzięli udział w dyskusji nt. piękna dzieł będących drogowskazem do Boga. Wysłuchali też wykładu ks. dr. Jacka Paczkowskiego, który jest przewodniczącym komisji muzyki i śpiewu kościelnego, a zarazem prezesem Związku Chórów Kościelnych Diecezji Kaliskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.