Dialog z judaizmem jest elementem jedności chrześcijan
17 stycznia 2012 | 13:39 | pab / pm Ⓒ Ⓟ
Dialog z judaizmem jest elementem jedności chrześcijan, ponieważ bez korzeni nie ma jedności – stwierdził prof. Jan Grosfeld podczas panelu dyskusyjnego w rzeszowskim Ratuszu. Odbywają się tam dzisiaj ogólnopolskie obchody XV Dnia Judaizmu w Kościele katolickim.
Na początku panelu bp Mieczysław Cisło, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem KEP przypomniał, że idea Dnia Judaizmu w Kościele katolickim wywodzi się z nauczania soborowego oraz postawy i nauczania bł. Jana Pawła II. Naczelny rabin Polski Michael Schudrich wyznał, że on sam bardzo chce poznać chrześcijaństwo i, powołując się na Jana Pawła II zauważył, że jeśli człowiek chce lepiej poznać Jezusa, musi poznać judaizm.
Naczelny rabin Krakowa Boaz Pash zapytał, czy Dzień Judaizmu jest hołdem dla Żydów, czy poszukiwaniem korzeni. Odpowiadając, prof. Jan Grosfeld powiedział, że na pewno nie jest jedynie hołdem wobec Żydów.
„Chcielibyśmy, żeby to święto stało się codziennym pożywieniem dla Kościoła. Nie tyle, by poznać Żydów, ile zrozumieć co miał na myśli Jan Paweł II, mówiąc, że relacja z judaizmem jest czymś innym, niż relacje z innymi religiami, bowiem jest czymś wewnętrznym” – wyjaśniał. Dodał, że warunkiem jedności chrześcijan jest dialog z judaizmem i poznanie korzeni chrześcijaństwa. „Dla mnie jest czymś, co przywołuje coś bardzo ważnego i bliskiego” – przyznał prof. Grosfeld.
Mottem tegorocznych obchodów Dnia Judaizmu są słowa z Księgi Rodzaju „Odtąd nie będziesz się zwał Jakub lecz Izrael…” (Rdz 32,29). Na pytanie prowadzącego panel Zbigniewa Nosowskiego, redaktora naczelnego miesięcznika „Więź” o interpretację tego cytatu, bp Cisło powiedział, że nie można unikać żadnego tematu, a ten jest wspólny zarówno dla chrześcijan, jak i Żydów. „Patrzymy na Jakuba jako postać historyczną, ale też symboliczną. My, chrześcijanie widzimy w nim pewne odniesienie do Jezusa Chrystusa, idącego na śmierć i w pewien sposób też mocującego się z Bogiem” – mówił bp Cisło.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.