Bp Tomasik o Roku Wiary: to będzie błogosławiony czas dla Kościoła i świata
16 stycznia 2012 | 20:34 | rm Ⓒ Ⓟ
To będzie błogosławiony czas dla Kościoła i świata – uważa biskup Henryk Tomasik, odnosząc się do opublikowanej przez Kongregację Nauki Wiary specjalnej noty, zawierającej wskazówki duszpasterskie z okazji zbliżającego się Roku Wiary. W myśl listu apostolskiego Benedykta XVI "Porta fidei", 11 października 2012 r., w 50. rocznicę otwarcia Soboru Watykańskiego II, rozpocznie się w całym Kościele katolickim Rok Wiary. Potrwa on do 24 listopada 2013 r.
Bp Tomasik podkreślił, że Rok Wiary pogłębi świadomość chrześcijan wobec daru, którym jest wiara. – Ten czas będzie błogosławiony dla wszystkich, przyczyni się do pogłębienia naszego współuczestniczenia w postawie wiary. Rok Wiary będzie zachęcał do wierności nauczania Soboru Watykańskiego II i poznania Katechizmu Kościoła Katolickiego. To olbrzymi obszar pracy, który jest przed nami, aby lepiej poznać prawdy zawarte w tych dokumentach – powiedział bp Tomasik w swojej cotygodniowej audycji "Kwadrans dla Pasterza" na antenie Radia Plus Radom.
Odnosząc się do 50. rocznicy otwarcia Soboru Watykańskiego II, bp Tomasik powiedział, że bilans owoców tego wydarzenia jest zróżnicowany. – Jest dużo ciekawych decyzji, form pracy mających źródło w nauczaniu Soboru, ale jest też niezbyt głęboka znajomość akcentów nauczania zawartych w tym dokumencie. Dlatego ważne jest odczytanie prawd wiary w kontekście czasów. Jeszcze jest wiele do zrobienia, aby powiedzieć, że nauczanie Soboru zostało wprowadzone do naszego życia – powiedział biskup radomski.
Bp Tomasik trwanie Soboru Watykańskiego II wspomina jako czas wielkiej modlitwy, która towarzyszyła całemu Kościołowi. – To były czasy mojej pracy w grupie ministrantów. W parafiach odbywały się czuwania modlitewne w intencji Soboru, to był okres rozmodlenia Kościoła, aby wyprosić potrzebne dary dla jego uczestników. Ponadto widoczne były zmiany w formie celebracji Mszy świętej. To był pewien przełom. Szczególnie dla starszych księży ogromnym przeżyciem była zmiana modlitwy eucharystycznej. Zasady liturgiczne nie pozwalały zmienić najmniejszego słowa, czy gestu – wspomniał bp Tomasik.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.