Bp Szlaga w sprawie przyjmowania Komunii św.
14 stycznia 2012 | 20:39 | ks. is Ⓒ Ⓟ
Do postulatów niektórych wiernych, by podczas przyjmowania Komunii św. zadekretować wyłącznie postawę klęczącą oraz obowiązek przyjmowania Jej wyłącznie do ust odniósł się dziś bp Jan Bernard Szlaga. W cotygodniowej katechezie na antenie diecezjalnego Radia Głos biskup pelpliński zachęcał do wnikliwej lektury dokumentów Kościoła i nie szermowania „argumentami, które nie są prawdziwe albo są tylko częścią prawdy”.
Przyznając, że postulaty te, wyrażane w sposób „natarczywy” pojawiają się dość często. biskup stanął w obronie osób, które ze względów zdrowotnych nie mogą uklęknąć przy przyjmowaniu Najświętszego. Sakramentu. Uważa też, że udzielanie Komunii św. wiernym procesyjnie podchodzącym do ołtarza stanowi o „dostojeństwie” tego obrzędu.
Bp Szlaga zarzucił niektórym osobom błędne cytowanie listu apostolskiego bł. Jana Pawła II „Dominicae cenae”. W tym dokumencie, według niektórych wiernych, papież sprzeciwia się postawie stojącej podczas przyjmowania Eucharystii. Bp Szlaga zauważa, że tenże papież sam wielokrotnie udzielał Komunii św. wiernym zachowującym postawę stojącą a także na rękę.
„Postawa stojąca to jest postawa paschalna, postawa człowieka, który zmartwychwstał” –przypomniał biskup pelpliński. Dodał, że pewne grupy korzystają z przywileju nawet postawy siedzącej podczas przyjmowania Eucharystii. Jako przykład podał neokatechumenat, w którym żywe jest odniesienie Mszy św. do uczty.
Jednocześnie biskup uznał postawę klęcząca podczas przyjmowania Komunii św. za „piękną”, podobnie jak przyklęknięcie w momencie zbliżania się do szafarza Komunii św.
Nawiązując do postulatów udzielania Komunii św. „na rękę”, hierarcha zauważył, iż nastąpiły tu „pewne przerysowania” i „przegięcia”. Biskup powołał się na postanowienia watykańskiej kongregacji dyscypliny sakramentów, która przypomina, że komunia św. „na rękę” nie jest zasadniczą formą jej udzielania.
Ordynariusz pelpliński skrytykował parafie, gdzie Komunia św. podawana na rękę „jest regułą”, bowiem, jak ocenił „to nie jest poprawne”. Wyjaśnił też, że taka forma jest „dopuszczona, ale nie zalecana” i przyznał, że ostatnio dostał od wiernych 16-stronicowy list z licznymi podpisami wiernych postulujących wprowadzenie dekretu o Komunii św. wyłącznie na rękę.
Odnosząc się do krytycznych opinii o nadzwyczajnych szafarzach Komunii św. włącznie z postulatem zrezygnowania przez Kościół z ich posługi, bp Szlaga zachęcił do „uważnego czytania dokumentów Jana Pawła II”, który szczególnie widział dobrodziejstwo zanoszonej przez szafarzy Komunii św. do chorych, czego by księża nie byli w stanie regularnie czynić, szczególnie w niedzielę. Bp Szlaga przypomniał doświadczenie Kościoła starożytnego, gdzie świeccy nosili Komunię św. chorym do domów. Wyraził też wdzięczność nadzwyczajnym szafarzom Komunii św., którzy „przez swoja postawę i przygotowanie godnie pełnią posługę”.
Na zakończenie katechezy biskup pelpliński raz jeszcze życzył słuchaczom wnikliwej lektury dokumentów Kościoła, „nie szermując argumentami, które nie są prawdziwe albo są tylko częścią prawdy”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.