Bp Tyrawa do dziennikarzy: życzę wam głębszej refleksji
08 stycznia 2012 | 22:28 | jm Ⓒ Ⓟ
„Dziennikarzom życzę przede wszystkim głębszej refleksji. Pewnej autorefleksji nad tym, co robią” – powiedział bp Jan Tyrawa. Pasterz diecezji uczestniczył w bydgoskiej parafii św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w dorocznym opłatku dla osób związanych ze środkami społecznego przekazu.
Bp Tyrawa wskazał na specyfikę środowiska dziennikarskiego, które według niego ma ogromny wpływ na kształtowanie opinii publicznej. – Dziennikarze mogą zrobić coś bardzo dobrego, ale i złego. Mogą kształtować taki obraz świata i człowieka, który nie istnieje. To prowadzi do największych pomyłek, frustracji, pustki. Należy uświadomić sobie swoją misję, aby nie pokazywać prymitywnego oraz uproszczonego obrazu świata i siebie samego, którym człowiek chce żyć. Należy sięgać do podstawowego kryterium, jakim jest prawda – powiedział biskup. Życzył, aby obecny rok był dla dziennikarzy czasem „spełniania się”.
Duszpasterz pracowników środków społecznego przekazu i gospodarz miejscowej parafii, ks. dr Mariusz Kuciński dodał, że misja dziennikarska jest ważna dla całego społeczeństwa. Podkreślił, że to właśnie prawda jest tym, co buduje społeczeństwo. – Dzisiaj mamy tak daleko posunięty kryzys, tak wiele trudnych sytuacji na całym świecie. Jeśli nie oprzemy wiadomości na prawdzie, to nie będzie rozwoju społecznego. Mówi o tym wyraźnie Ojciec Święty. Opłatek ma nas na chwilę zatrzymać. Pokazać, że najważniejszy jest Chrystus. Z tego spotkania rodzi się również możliwość służenia człowiekowi – powiedział.
Przy wspólnocie parafialnej św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty działa od kilku lat Bydgoskie Stowarzyszenie Dziennikarzy Katolickich. – Życzylibyśmy sobie, aby dobre wiadomości zdominowały te złe. Można powiedzieć, że księży i dziennikarzy łączy odpowiedzialność za słowo. Ta odpowiedzialność powinna być motorem naszego działania. Słowo buduje, ale i burzy, kreuje rzeczywistość. To jest wielka odpowiedzialność – powiedziała prezes Mirosława Kajzer.
Adam Gajewski jest na co dzień bydgoskim społecznikiem i dziennikarzem „Przewodnika Katolickiego”. Według niego misja dziennikarza jest wciąż taka sama. – Chociaż do misji informacyjnej dodałbym dziś nacisk na edukację oraz popularyzację wiedzy oraz wartości. Tylko pozornie mądrzejemy, obrastamy w informacyjny dobrobyt. Może się zdarzyć, że z przesytu powstaje chaos i pustka. Jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii – katastrofa w Smoleńsku – zostało tak podane medialnie, że nie tylko podzieliło ludzi, ale powiększyło nieufność i znieczulicę wobec życia publicznego. To tragedia, również dziennikarstwa – powiedział.
Tegoroczne spotkanie miało wyjątkowy charakter. Dwie godziny wcześniej do świątyni zostały wprowadzone relikwie bł. Jana Pawła II. – Wspominamy Ojca Świętego, który zmienił relację Kościoła z mediami. Był wciąż do dyspozycji dziennikarzy. Wyznaczył właściwą drogę współpracy mediów i Kościoła – dodał ks. dr Kuciński.
Z kolei bp Tyrawa stwierdził, że byłoby dobrze, gdyby wprowadzenie relikwii stało się impulsem do refleksji nad tym, co pozostawił bł. Jan Paweł II. – Bóg zostawił nam ślady swojej obecności, które do nas przemawiają. Relikwie z jednej strony ukazują Boga, z drugiej Jego „nieobecność”. To jest ta przestrzeń, w której poprzez wolność i miłość realizuje się człowieczeństwo w spotkaniu człowieka z Bogiem – powiedział ordynariusz bydgoski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.