Religijne widowiska, szopki i kolędowanie w święto Objawienia Pańskiego
06 stycznia 2012 | 17:11 | wm Ⓒ Ⓟ
Orszaki Trzech Króli, koncerty, widowiska religijne w wykonaniu osób niepełnosprawnych oraz kolędowanie składają się na obchody święta Trzech Króli w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Po raz pierwszy ulicami Zielonej Góry sprzed kościoła Najświętszego Zbawiciela przejdzie orszak Trzech Króli, nad którym patronat objął biskup zielonogórsko-gorzowskiej Stefan Regmunt. Po Mszy św. ok. godz. 13.00, orszak skieruje się do symbolicznej stajenki betlejemskiej umieszczonej przy zielonogórskim ratuszu. Tam rozpocznie się wspólne kolędowanie z towarzyszeniem solistów i zespołów muzycznych. Będzie także ciepły posiłek dla uczestników orszaku.
Natomiast w katedrze Wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim uroczystość Objawienia Pańskiego uświetnił kolędami Chór „Cantabile”. Po Mszy św. dla dzieci orszak Trzech Króli wyruszył z najmłodszymi wiernymi z kościoła na dziedziniec parafialny. Takie orszaki wychodzą z katedry od wielu lat.
Kolędowanie osób samotnych, bezdomnych i niepełnosprawnych oraz mieszkańców miasta, zorganizowali przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń katolickich także w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Po Mszy św. na wspólne kolędowanie pod nazwą „Wśród nocnej ciszy…” swoich podopiecznych zaprosili: Caritas Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej, Stowarzyszenia: im. Brata Alberta, Brata Krystyna i Rodzin Katolickich.
Uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Rodzin Katolickich, pod kierunkiem Marii Gładkiej przygotowali przedstawienie jasełkowe. Uroczystość zakończy się wspólnym posiłkiem w Sali Papieskiej na dziedzińcu parafii katedralnej. Proboszcz katedry ks. Zbigniew Samociak powiedział, że na spotkanie zaproszone są szczególnie osoby samotne i bezdomne.
W święto Trzech Króli wierni tradycyjnie odwiedzają bożonarodzeniowe szopki . W parafii pw. Maksymiliana M Kolbego w Gorzowie Wielkopolskim, szopka jest nieustannie modyfikowana przez dzieci, które przynoszą różne zwierzątka i ustawiają je według swojego uznania.
Szopka przygotowana została przez osoby niepełnosprawne z WTZ przy Fundacji „Złota Jesień”, którymi kieruje Wiesław Antosz.
Charakterystycznym rysem liturgii sprawowanej w uroczystość Objawienia Pańskiego jest obrzęd błogosławieństwa kredy i kadzidła. To nawiązanie do darów złożonych Chrystusowi przez mędrców. Kreda służy do oznaczania drzwi domów, co ma być zewnętrznym znakiem przyjęcia Chrystusa. Kadzidło symbolizuje modlitwę chrześcijańską oraz pragnienie czynienia wszystkiego na chwałę Boga.
Objawienie Pańskie jest dniem modlitwy za misje, a ofiary złożone w tym dniu na tace są przeznaczone na utrzymanie Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie oraz na wsparcie dla polskich misjonarzy i prowadzonych przez nich dzieł.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.