Gorzów Wlkp. obchody 26. rocznicy śmierci Sł. Bożego bp Wilhelma Pluty
03 stycznia 2012 | 14:06 | wm Ⓒ Ⓟ
W 26. rocznicę śmierci sługi Bożego bp Wilhelma Pluty 21 stycznia w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim wierni modlić się będą o beatyfikację biskupa, który ponad 27 lat kierował diecezją gorzowską.
Mszy św. o godz. 11 przewodniczyć będzie biskup zielonogórsko-gorzowskiej Stefan Regmunt. Homilię wygłosi o. dr Gabriel Bartoszewski OFMCap., referent do spraw kanonizacyjnych w archidiecezji warszawskiej.
Bp Wilhelm Pluta urodził się 9 stycznia 1910 r. w Kochłowicach na Górnym Śląsku. Sakrę biskupią otrzymał w 1958 r. z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego w gorzowskiej katedrze. Przez ponad 27 lat był ordynariuszem diecezji gorzowskiej. W tym czasie erygował nowe parafie, zainicjował budowę wielu kościołów, wybudował Dom Rekolekcyjny w Rokitnie. Zginął w wypadku samochodowym 22 stycznia 1986 r.
Sł. Boży bp Wilhelm Pluta pochowany jest w krypcie gorzowskiej fary. Przed jego grobem 2 czerwca 1997 r. modlił się Ojciec Święty Jan Paweł II.
W 2010 r. w setną rocznicę urodzin Sł. Bożego bp Wilhelma Pluty zainaugurowany został trzyletni Synod Metropolitalny, który rozpoczął się pielgrzymką biskupów i kapłanów z trzech diecezji do jego grobu.
Bp Pluta wyświęcił 600 kapłanów, erygował wiele nowych parafii, wybudował nowy dom rekolekcyjny w sanktuarium maryjnym w Rokitnie, zainicjował budowę wielu kościołów. W czasie jego rządów w diecezji gorzowskiej odbyła się peregrynacja obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, intronizacja Serca Jezusowego we wszystkich parafiach oraz uroczystości milenijne.
Bp Pluta mieszkał w Gorzowie Wlkp. w Pałacu Biskupim, w którym obecnie powstaje Instytut Sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty. Rezydencję w byłym Landsbergu (tak do wojny nazywał się Gorzów) wybudował w 1900. r. niemiecki przedsiębiorca Max Bahr. Po wojnie usytuowano w niej pałac biskupi, a od początku lat 90. był on także siedzibą Sądu Kościelnego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.