50 najważniejszych wydarzeń religijnych 2011 roku
31 grudnia 2011 | 10:20 | kg (KAI/P-C) / pm Ⓒ Ⓟ
Masowe protesty społeczne w dniach 10-24 grudnia przeciw fałszerstwom podczas niedawnych wyborów parlamentarnych w Rosji znalazły się na pierwszym miejscu wśród 50 najważniejszych wydarzeń religijnych mijającego roku w tym kraju i częściowo na świecie.
Ich wykaz ogłosiła 29 bm., zgodnie z kilkuletnim już zwyczajem, rosyjska internetowa agencja wiadomości religijnych „Portal-Credo”. Według niej, wspomniane protesty oznaczają przebudzenie się sumienia i poczucia własnej godności u Rosjan.
Drugą pozycję zajęła – w ocenie portalu – trwająca cały rok „wiosna arabska” i obalenie reżymów dyktatorskich w Tunezji, Egipcie, Libii i Jemenie; na trzecim miejscu dziennikarze agencji umieścili pielgrzymowanie po Rosji Pasa Bogurodzicy na przełomie października i listopada oraz aresztowanie w grudniu archimandryty Efrema, przełożonego klasztoru Watopedi na Górze Atos, gdzie przechowywana jest ta relikwia.
Trzy kolejne miejsca zajęły: tzw. „szczyt pentarchii”, czyli spotkanie delegacji czterech starożytnych patriarchatów prawosławnych i Kościoła Cypru, ale bez Patriarchatu Moskiewskiego, w Stambule w dniach 1-3 września, zabicie przez żołnierzy amerykańskich Osamy Ben Ladena 2 maja i bunt trzech rosyjskich prawosławnych z eparchii (diecezji) iżewskiej przeciw patriarsze Cyrylowi z 27 marca.
Zdecydowana większość wydarzeń, uznanych za ważne przez „Portal-Credo”, dotyczy prawosławia rosyjskiego, ale nie brak też innych Kościołów, religii i krajów. Na 12. pozycji znalazły się „oczekiwania eschatologiczne w związku z trzęsieniem ziemi i falą tsunami w Japonii – 11 marca”, a na 18. – wydanie przez Rosyjskie Towarzystwo Biblijne i rozpoczęcie sprzedaży nowego przekładu Pisma Świętego na język rosyjski – 1 czerwca. Na 22. miejscu umieszczono pytanie jednej z organizacji społecznych o podstawy korzystania przez patriarchę Cyryla z ochrony państwowej (21 stycznia). 31. lokatę zajęła wizyta prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa w Watykanie 17 lutego.
Na 48. miejscu, a więc pod sam koniec rankingu „P-C”, znalazł się jedyny w tym zestawieniu akcent polski – „antyklerykalny Ruch Janusza [po rosyjsku napisano: Janosza] Palikota zajął trzecie miejsce w wyborach do Sejmu Polski – 9 października”.
Listę zamyka wiadomość o pojawieniu się w telewizji rosyjskiej w okresie od maja do grudnia szeregu programów o charakterze antyklerykalnym.
W ubiegłym roku podobny spis obejmował 40 punktów, a otwierały go zajścia na tle narodowym, do jakich doszło w połowie grudnia 2010 na Placu Maneżowym w Moskwie, oraz reakcje na nie patriarchy Cyryla i innych przywódców religijnych Rosji. Te w istocie krwawe pogromy, których ofiarami padali zarówno rodowici Rosjanie, jak i przybysze z Kaukazu, wywołały wstrząs w wielu środowiskach i bardzo zróżnicowane komentarze zwłaszcza Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP). Na drugim miejscu redakcja portalu umieściła uchwalenie w listopadzie przez Dumę Państwową Federacji Rosyjskiej ustawy o przekazywaniu mienia organizacjom religijnym, wyraźnie faworyzujące RKP, a na trzecim – eksperyment związany z nauczaniem podstaw kultur religijnych, przede wszystkim prawosławnej, w szkołach rosyjskich.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.