Patriotyzm był źródłem wybuchu powstania wielkopolskiego
27 grudnia 2011 | 19:25 | msz Ⓒ Ⓟ
Patriotyzm był źródłem wybuchu powstania wielkopolskiego, jednego z nielicznych zakończonych pełnym sukcesem – zauważył bp Marek Jędraszewski podczas obchodów 93. rocznicy wybuchu powstania. Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej przewodniczył 27 grudnia uroczystej Mszy św. celebrowanej w bazylice kolegiackiej z udziałem wojska, parlamentarzystów, władz samorządowych i państwowych.
Bp Jędraszewski podkreślił, że odpowiedź na pytanie, dlaczego tak wielu młodych ludzi sięgnęło po broń i stanęło do walki o niepodległość Polski, zawiera się w słowie „patriotyzm”. – Oni znali to słowo wyrosłe z tradycji milenijnych Europy. Wiedzieli o konieczności kochania ojczyzny i gotowości, by poświęcić dla niej swe siły, a nawet życie – zwrócił uwagę kaznodzieja. Przypomniał, że nowe znaczenie słowa „patriotyzm” nadało chrześcijaństwo. Źródłem tego, by kochać ojczyznę jak matkę i czcić jak ojca jest Boże stworzenie – dzieło Ojca całej ludzkości.
Bp Jędraszewski podkreślił, że w tym właśnie duchu wzrastały kolejne pokolenia Polaków, tęskniące za niepodległością przez 123 lata niewoli. – Aż wybuchła godzina i wiara w zmartwychwstanie Polski mogła być przekuta w czyn – stwierdził biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej.
Jak zauważył bp Jędraszewski, pełna poświęcenia i oddania miłość do ojczyzny, tłumiona przez zaborcę, mogła zapłonąć pełnym blaskiem. Biskup przypomniał bolesne zmagania Polaków z zaborcą, m.in. strajk dzieci wrzesińskich. Wskazał również na działalność ośrodków pamięci i kultury polskiej, powstałych w Poznaniu. Wśród nich wymienił złotą kaplicę w poznańskiej katedrze, która jest mauzoleum pierwszych polskich Piastów, polską bibliotekę wzniesioną przez hr. Edwarda Raczyńskiego oraz Teatr Polski, na frontonie którego napisano: „Naród – sobie”.
Bp Jędraszewski zauważył, że Polacy znali smak ziemi polskiej, zachwycali się dźwiękiem języka polskiego, byli dumni z kultury i historii Polski. – Przekazali, co znaczy miłość, dzięki której człowiek wzrasta i buduje dobro wspólne – stwierdził biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej. Zdaniem kaznodziei niesprawiedliwe i krzywdzące są współcześnie podnoszone głosy utożsamiające patriotyzm z szowinizmem, plemiennością, antyeuropejskością, zaściankowością.
Bp Jędraszewski zauważył, że postawa powstańców wielkopolskich jest także dla nas zobowiązaniem, któremu musimy być wierni. – Są rzeczy i sytuacje tak wielkie i święte, że wyrzec się ich nam nie wolno, jeśli chcemy uchronić pamięć o przeszłości i budować przyszłość dla Najjaśniejszej Rzeczypospolitej – podkreślił bp Jędraszewski.
Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. jako odpowiedź na negatywne reakcje Niemców sprzeciwiających się wizycie w Poznaniu polskiego działacza niepodległościowego i pianisty Ignacego Jana Paderewskiego. Zakończyło się rozejmem w Trewirze w 1919 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.