Mazowsze: Boże Narodzenie na wsi w dwóch skansenach
23 grudnia 2011 | 15:03 | rm Ⓒ Ⓟ
Dwa mazowieckie skanseny – w Sierpcu koło Płocka i w Radomiu przygotowały na okres świąteczny specjalne ekspozycje bożonarodzeniowe. Zwiedzający mogą się dowiedzieć, jak wyglądały święta 100 lat temu,
jak dekorowano domy, co stawiano na stole, jak wyglądała wigilia w dworze, a jak w biednej wiejskiej chałupie.
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu przygotowało wyjątkową ekspozycję: "Boże Narodzenie na Mazowszu". Do końca lutego 2012 roku liczące ponad sto lat wnętrza dziesięciu wiejskich chałup przybrały odświętną postać przypominając tradycyjne święta. Boże Narodzenie nie zawsze obchodzono tak, jak celebrujemy je dzisiaj. Twórcy i organizatorzy wystawy starają się jak najwierniej oddać charakter tych świąt sprzed lat. Goście odwiedzający zimą sierpecki skansen zobaczą drzewka choinkowe przystrojone tradycyjnymi zabawkami, kłosy zboża poustawiane w kątach izb, a także tradycyjne wigilijne potrawy. Dodatkowo skansen proponuje dla zorganizowanych grup szereg atrakcji w ramach akcji "zima w skansenie" m.in. kulig, przejazd bryczką, pokaz wykonania tradycyjnej zabawki choinkowej lub zdobienia karty świątecznej, projekcję prezentacji multimedialnej pt. "Zwyczaje i obrzędy bożonarodzeniowe na Mazowszu".
Z kolei w Muzeum Wsi Radomskiej wystrój wnętrz i otoczenie zabytkowych budynków zmienia się wraz z rytmem świąt kościelnych, prac polowych oraz pór roku. W grudniu ekspozycje w kilku obiektach muzealnych wzbogacone zostały o wystrój świąteczny obrazujący sposób obchodzenia dawniej świąt Bożego Narodzenia we wsiach Radomskiego. Ekspozycje bożonarodzeniowe można oglądać w wiejskich chałupach i w dworze z Pieczysk. Wystrój wnętrz jest adekwatny do kontekstu czasowego, wierzeń i obyczajowości oraz sytuacji życiowej mieszkających tam niegdyś ludzi. Zaprezentowano zróżnicowane formy zdobnicze – inne były w dworach, inne na wsi. Inaczej dekorowano w XIX wieku, a inaczej w latach trzydziestych XX wieku. W muzealnych wnętrzach można zobaczyć snopki zboża, podłaźniki i choinki. Ciekawie przedstawia się zestaw potraw na wigilijnych i świątecznych stołach. Część z przedstawionych form zdobniczych i zwyczajów świątecznych jest znana i stosowana współcześnie, inne uległy przeistoczeniu bądź zanikły.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.