Bp Frankowski: w stanie wojennym ważna była solidarność ludzi i wsparcie duchowieństwa
14 grudnia 2011 | 17:46 | apis Ⓒ Ⓟ
Na wielką solidarność ludzi podczas stanu wojennego, wsparcie ze strony Kościoła i duchowieństwa zwrócił uwagę 13 grudnia były duszpasterz ludzi pracy – bp Edward Frankowski podczas spotkania z młodzieżą w Zespole Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Sandomierzu. Biskup przewodniczył także Eucharystii odprawionej w sandomierskiej bazylice katedralnej w intencji Ojczyzny.
Spotkanie pt. „Stan wojenny w perspektywie ogólnopolskiej i lokalnej” zorganizowane w 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego odbyło się w ramach cyklu edukacyjnego „Porozmawiajmy o historii”.
Honorowym gościem wyjątkowej lekcji był biskup pomocniczy diecezji sandomierskiej Edward Frankowski, który jako duszpasterz ludzi pracy organizował pomoc i obronę działaczy opozycji represjonowanych przez władze komunistyczne, szczególnie w stanie wojennym i wspierał tworzącą się "Solidarność" w Hucie Stalowa Wola, sprawując w latach 1980-92 funkcję kapelana NSZZ "Solidarność" Ziemi Sandomierskiej.
Uczniowie usłyszeli osobiste wspomnienia bp. Edwarda Frankowskiego, który zwrócił uwagę na swoje doświadczenia ze Służbą Bezpieczeństwa, inwigilacją oraz przedstawił problemy ludzi świata pracy w hutniczym mieście Stalowa Wola i regionie w latach 1980-1989.
Podczas dwugodzinnego programu uczniowie wysłuchali referatów połączonych z prezentacjami multimedialnymi na temat: „Stan wojenny w perspektywie ogólnopolskiej” oraz „Ziemia sandomierska w okresie stanu wojennego”.
Program zakończyły występy artystyczne w wykonaniu uczniów. Chętni mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat stanu wojennego rozwiązując test. Imprezie towarzyszyła przygotowana przez uczniów wystawa poświęcona 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.
Podczas Mszy św. odprawionej w katedrze bp Frankowski podkreślił, że poprzez wprowadzenie stanu wojennego przez generała Wojciecha Jaruzelskiego naród został oszukany. Zdaniem biskupa, władzy komunistycznej nie udało się całkowicie przekreślić planów Polaków o wolnym kraju, ponieważ, jako ludzie mocno wierzący mieli ogromne wsparcie duchowe w papieżu Janie Pawle II.
Po Eucharystii odbył się Marsz Pamięci, którego uczestnicy złożyli kwiaty pod pomnikiem Solidarności, a następnie ułożony został krzyż ze zniczy przy figurze Matki Bożej w Rynku Starego Miasta.
Na zakończenie uroczystości rocznicowych w Klubie Lapidarium odbył się wieczór wspomnień połączony z koncertem pieśni z okresu stanu wojennego w wykonaniu Wojciecha Ramusa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.