Obchody 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego
13 grudnia 2011 | 01:24 | eg Ⓒ Ⓟ
Msze św. w intencji Ojczyzny i ofiar stanu wojennego, spektakl o obozie internowanych kobiet w Gołdapi, dzień edukacyjny w szkołach ponadgimnazjalnych i film dokumentalny o stanie wojennym w regionie płockim, złożyły się na kilkudniowe obchody 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Organizatorem wydarzenia w Płocku był Zarząd Regionu Płockiego NSZZ „Solidarność”.
Uroczystości rocznicowe rozpoczęły 11 grudnia w płockiej „Stanisławówce”, kolebce „Solidarności”, gdzie Mszy św. w intencji Ojczyzny i osób represjonowanych w stanie wojennym przewodniczył bp Piotr Libera. W homilii powiedział, że obchodzona rocznica nie była „rocznicą szczęśliwego zakończenia `sporu o kiełbasę`”, ale walki o „Boga, prawdę i chleb”.
Akcentował, że w czasie stanu wojennego „setki tysięcy niezłomnych bohaterów” zaświadczyło wtedy, iż „odwaga i męstwo, miłość do Boga i do Ojczyzny są chlebem powszednim, o który w końcu upomni się sumienie każdego człowieka”.
Kolejna Msza św. odbyła się dokładnie 13 grudnia, z inicjatywy Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej, a przewodniczył jej ks. Stanisław Szestowicki, proboszcz „Stanisławówki”.
W programie rocznicowych wydarzeń znalazło się także uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana „Solidarności” oraz teatralna sztuka pt. „Trzynasty, dwunasty” o historii internowanych w Gołdapi kobiet, według scenariusza Grażyny Przybylskiej-Wendt, w 1981 r. członkini Prezydium Komisji Krajowej „Solidarności”.
Poza tym w kościele św. Stanisława Kostki miała miejsce premiera filmu dokumentalnego o stanie wojennym w Płocku. Jego reżyserem był Tadeusz Bystram, a producentem Stowarzyszenie Rodzin Katolickich DP.
13 grudnia Opactwie Pobenedyktyńskim odbyło się spotkanie z udziałem osób internowanych i represjonowanych w stanie wojennym. Prof. Jerzy Eisler z IPN zaznaczał, że w grudniu 1981 r. żadne wojska radzieckie nie stacjonowały przy polskiej granicy. Przypomniał, że w całym stanie wojennym zginęło około 100 osób, ale „nie spadła ani jedna kropla radzieckiej krwi, a co ważniejsze – radzieckiej benzyny”. „Jaruzelski zrobił idealną robotę dla Kremla” – podkreślał historyk.
Z kolei Jakub Chmielewski, założyciel „S” w Mazowieckich Zakładach Rafineryjnych i Petrochemicznych w Płocku (dziś PKN Orlen), wspominał internowanie i pobyt w obozach w Mielęcinie i Kwidzynie. Przypomniał, że był jednym z inicjatorów podzielenia się opłatkiem w Wigilię z pilnującymi więźniów strażnikami, prawdopodobnie esbekami. Wspominał także cenzurę listów od rodziny, przetrząsane paczki, bardzo trudne warunki higieniczne i małe krzyże, wykonywane z drewna przez kolegów, którzy mieli nożyki.
W programie obchodów znalazł się także dzień edukacyjny w LO im. W. Jagiełły i LO im. St. Małachowskiego w Płocku oraz Zespole Szkół im. S. Staszica w Gąbinie. Poprowadzili go pracownicy działu edukacyjnego IPN Oddział w Warszawie. Gościem specjalnym spotkania z młodzieżą był Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, który opowiadał o tym, jak przeżywał stan wojenny jako 19-letni pracownik jednego z przedsiębiorstw.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.