Płock: wystawa Madonn w Muzeum Diecezjalnym
12 grudnia 2011 | 19:39 | eg Ⓒ Ⓟ
Wystawę malarską „Madonny z poezji polskiej” nieżyjącej Wiesławy Kwiatkowskiej otworzyli 12 grudnia w Muzeum Diecezjalnym bp Piotr Libera i Robert Soszyński, prezes PERN „Przyjaźń” SA. Jest to kolejna, nowa ekspozycja tej muzealnej placówki.
Malarka Wiesława (Sława) Kwiatkowska (1925-2011), warszawianka, uczestniczka Powstania Warszawskiego, pedagog, posiadaczka Wielkiego Orderu św. Zygmunta – najważniejszego odznaczenia przyznawanego przez Kościół płocki, jest autorką kilkuset obrazów.
W ciągu 15 lat namalowała też 62 obrazy Madonn polskich. Inspirowała ją poezja polskich poetów m.in. Jerzego Harasymowicza i ks. Jana Twardowskiego oraz proza Mieczysława Gogacza. Fragmenty wierszy umieszczała na odwrotnej stronie obrazu. Ich specyfiką jest to, że Madonny mają twarze kobiet i dziewcząt z Płocka i okolic, towarzyszy im bogata ornamentyka roślinna, a całość niejako „wychodzi” na ramy.
Wszystkie Madonny Sława Kwiatkowska przekazała Muzeum Diecezjalnemu w Płocku, w podziękowaniu jej imię nadano tzw. sali ludowej w „starym” Muzeum Diecezjalnym.
Po raz pierwszy cała ekspozycja została zaprezentowana 12 grudnia. Było to możliwe dzięki sponsoringowi firmy PERN „Przyjaźń” SA. Jest to już czwarty projekt, zrealizowany w Muzeum Diecezjalnym dzięki współpracy z tym przedsiębiorstwem.
Robert Soszyński, prezes PERN-u podczas wernisażu mówił, że wsparcie wystawy jest tylko „skromną cegiełką”, która umożliwi prezentację dzieł mieszkańcom Płocka i wszystkim zwiedzającym. Przekonywał, że wystawa potwierdza, iż przekazane środki zostały dobrze wykorzystane.
Natomiast ks. Stefan Cegłowski, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Płocku dziękował m.in. Zofii Samusik-Zarembie, dzięki której Sława Kwiatkowska zdecydowała się przekazać swoje obrazy właśnie kierowanej przez niego placówce muzealnej: „Sława Kwiatkowska zmarła w tym roku przed Wielkanocą. W liście pożegnalnym biskup Piotr Libera dziękował śp. pani Sławie za to, że swoje życie w pewien sposób związała z Płockiem”, przypomniał ks. Cegłowski.
Przed otwarciem wystawy wszystkie obrazy Madonn zostały opisane i skatalogowane, wykonano ich profesjonalne zdjęcia, potrzebnej konserwacji prace poddał ks. Andrzej Milewski, wicedyrektor Muzeum Diecezjalnego w Płocku. Efektem prac będzie album i pocztówki z obrazami malarki.
Oprawę artystyczną wernisażu zapewnili: aktor Teatru Dramatycznego w Płocku Henryk Jóźwiak, który recytował poezję polską, śpiewała Jolanta Tyszkiewicz – pedagog Państwowej Szkoły Muzycznej w Płocku, przy akompaniamencie Michała Grabiasa, również z PSM w Płocku. Części artystycznej towarzyszył pokaz multimedialny obrazów Sławy Kwiatkowskiej.
Wystawa „Madonny z poezji polskiej” jest kolejną ekspozycją w Muzeum Diecezjalnym im. bł. abpa A.J. Nowowiejskiego w Płocku, wstęp na nią jest wolny. Pozostałe ekspozycje to m.in. skarbiec, malarstwo i rzeźba „Chrystus w sztuce”, archeologia. W okresie zimowym muzeum jest czynne od środy do soboty w godz. 10.00-13.00, natomiast w niedziele w godz. 11.00-14.00.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.