25-lecie Wspólnoty Dzieci Łaski Bożej
09 grudnia 2011 | 15:20 | alg Ⓒ Ⓟ
Czterdziestu kapłanów i trzech biskupów koncelebrowało Mszę św. odpustową w koszalińskiej katedrze. W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny Wspólnota Dzieci Łaski Bożej obchodziła swój jubileusz 25-lecia.
Homilię wygłosił bp koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak. Zdaniem bpa maryjność Kościoła nie wynika z sentymentu, ckliwej pobożności, tylko z tajemnicy niezwykłego obdarowywania, które Bóg kieruje do człowieka. „Maryja jest pierwowzorem Kościoła w porządku wiary, miłości doskonałego zjednoczenia z Bogiem, ale ten pierwowzór jest nam dany i zadany. Powinniśmy go na nowo odczytywać” – nawoływał bp Dajczak.
„Kościół w Europie rozpoznawał to przez wieki i kiedy Europa przyjmowała Maryję za patronkę, to była wzorem dla całego świata. Dziś Europa jest w głębokim kryzysie wiary i tożsamości. Wynika to z natury człowieka- jego próżności, nadęcia i pychy, przez co chce uczynić z siebie jakby pół-boga i sam określać co jest dobre, a co złe” – przestrzegał bp Dajczak.
Biskup życzył siostrom wiary silnej ufnością, by miały zawsze otwarte serca na Boże łaski. Hierarcha apelował, by szczególnie w trudnych chwilach pamiętały o pierwowzorze Kościoła – Maryi, której „tak” towarzyszyło Jezusowi na Golgocie. „Nasze czasy pilnie potrzebują świętych, ufnie powierzających swoje życie Bogu”- przekonywał. Ordynariusz nawiązał do historii powołania wspólnoty. „Wspólnota rodziła się w trudnych czasach dla Kościoła – komunizmu. Charyzmatyczny kapłan, dziś Sługa Boży Franciszek Blachnicki odnalazł przestrzeń dla wiary młodych ludzi, a potem rodzin. Ruch Światło-Życie stwarzał młodym przestrzeń do tego, by jak Maryja powiedzieli ‘fiat’” – podkreślał ks. biskup.
Wspólnota Dzieci Łaski Bożej 8 grudnia 1986 r. została oficjalnie zatwierdzona przez ówczesnego biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego Ignacego Jeża. Ordynariusz nadał jej status Stowarzyszenia Życia Apostolskiego na prawach diecezjalnych. Początek wspólnoty związany jest z doświadczeniem rekolekcji Ruchu Światło-Życie w 1977 r.
„Nasz charyzmat wyraża się w nazwie i spełnia we wspólnocie. Współczesny świat często doświadcza samotności, wyizolowania, wyobcowania, nie potrafi doświadczać wspólnoty ze sobą i z Bogiem. My uważamy to za szczególny dar i chcemy to pielęgnować. Chcemy, by ludzie mogli tego daru doświadczać przez naszą otwartość, dlatego nasze domy, miejsca, gdzie pracujemy są otwarte dla innych” – tłumaczy w rozmowie z KAI Przełożona Wspólnoty Dzieci Łaski Bożej z Lipia s. Małgorzata Glanc.
Aktualnie wspólnota zrzesza 23 siostry zakonne bezhabitowe. Dom macierzysty znajduje się w Lipiu. Siostry pełnią posługę m.in. w Domu Samotnej Matki w Koszalinie, w Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie, katechizują w parafii w Czarnem, współpracują z ośrodkiem leczenia uzależnień w Stanominie.
W jubileuszowej Eucharystii z obrzędem ślubów uczestniczyli także klerycy WSD w Koszalinie, siostry zakonne, przedstawiciele władz samorządowych, przyjaciele i rodziny wspólnoty. Czasowe śluby odnowiły dwie siostry. Jedna złożyła śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa po raz pierwszy. Pięć sióstr, które są we wspólnocie od początku jej powołania, odnowiły śluby zakonne.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.