W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Maryi – oblackie imieniny
09 grudnia 2011 | 13:52 | apis Ⓒ Ⓟ
Jako „oblackie imieniny” uroczystość Niepokalanego Poczęcia Maryi obchodzili 8 grudnia Misjonarze Oblaci maryi Niepokalanej w sanktuarium na Świętym Krzyżu. Maryja Niepokalana jest patronką tego zgromadzenia.
Z tej okazji dziękczynnej Mszy św. w kościele pw. Trójcy Świętej przewodniczył o. Robert Skup OMI, mistrz nowicjuszy. Zakonnik przypomniał współbraciom myśli zawarte w Regułach Zakonnych, a dotyczących Niepokalanej.
Do uroczystości oblaci przygotowywali się przez Nowennę ku czci Niepokalanej. Dni przygotowania pozwoliły jeszcze bardziej uświadomić zakonnikom wielkie oddanie i zawierzenie Maryi Bogu oraz przypomnieć osobę oblackiego świętego założyciela – Eugeniusza de Mazenoda.
– W naszym oblackim środowisku mówimy, że obchodzimy nasze imieniny w myśl naszej Konstytucji, która mówi, że patronką zgromadzenia jest Maryja Niepokalana. Dla nas Oblatów Maryi Niepokalanej ogłoszenie tegoż dogmatu było szczególną chwilą – skomentował dla KAI o. Dariusz Malajka OMI.
– Tak jak 157 lat temu wielkie wzruszenie ogarnęło Piusa IX i Eugeniusza de Mazenoda, tak dzisiaj oblackie serca, gdziekolwiek biją, na jakimkolwiek kontynencie i zakątku ziemi, pełne są wzruszenia, radości i dziękczynienia Bogu za dar szczególnej Opiekunki i Patronki, jaką jest Niepokalana. W tym roku mija także 150 rocznica narodzin dla nieba św. Eugeniusza de Mazenoda. Jako jego duchowi synowie, wierzymy, że razem z Niepokalaną z domu Ojca błogosławi nam i wyprasza potrzebne łaski na prowadzenie dzieł jakie Kościół powierzył Zgromadzeniu Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej – podkreślił zakonnik.
Prawda o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny sięga źródeł chrześcijaństwa i pochodzi z czasów apostolskich. Została oparta na Objawieniu Bożym i Tradycji. Właściwą rangę w całym Kościele obchodzona wczoraj uroczystość, zyskała 8 grudnia 1854 roku, kiedy papież Pius IX w Bazylice św. Piotra ogłosił dogmat.
Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej założył św. Eugeniusz de Mazenod, późniejszy biskup Marsylii (1782-1861), 25 stycznia 1816 roku w Aix (Prowansja). Na początku stycznia 2011 r. stan liczebny oblatów na świecie wynosił ponad 4250 członków. W Polsce zakon prowadzi swoją działalność od 1919 r. Polska prowincja zgromadzenia liczy obecnie bez mała 500 zakonników.
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Obecnie opiekę nad nim sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.