Bielsko-Biała: powstało Muzeum Diecezjalne
08 grudnia 2011 | 20:53 | rk Ⓒ Ⓟ
Od gruntownej inwentaryzacji zabytków kościelnych na terenie diecezji bielsko-żywieckiej rozpoczyna swą działalność Muzeum Diecezjalne w Bielsku-Białej. Placówka ma troszczyć się i chronić dobra kultury oraz dziedzictwo artystyczne Kościoła na tych ziemiach.
Dyrektor nowo powstałego muzeum ks. dr Grzegorz Klaja zapowiedział, że placówka ta ma także dążyć do właściwego zabezpieczenia dzieł sztuki i zabytków w ich macierzystych miejscach, w parafiach. „Z jednej strony jest to nasz ukłon w stronę przeszłości naszych przodków, naszych rodziców i chęć uszanowania ich w ten sposób, a z drugiej strony chodzi o ochronę dziedzictwa, jakie posiada Kościół” – zaznaczył kapłan.
Zapewnił, że muzeum nie zamierza dublować funkcji konserwatora zabytków, dlatego w jego działalności chodzić będzie raczej o inspirowanie do troski o zabytki należące do Kościoła. Pierwszym zadaniem, przed którym stoi nowa instytucja, będzie przeprowadzenie globalnej inwentaryzacji zabytków całej diecezji. Dotyczyć ona będzie kościołów, kaplic i ich wyposażenia. W kolejnym etapie inwentaryzacji skatalogowane zostaną cmentarze z zabytkowymi kaplicami, nagrobkami i krzyżami.
„W tym momencie jestem na etapie dokonywania fotokopii kart inwentarzowych u konserwatora zabytków w Krakowie. Opieramy się więc na razie na inwentaryzacji fragmentarycznej. Gdyby doszło do kradzieży, nawet nie wiemy, jak taki skradziony obiekt wyglądał, bo nie mamy żadnych jego zdjęć” – zauważa ks. Klaja.
Dla celów inwentaryzacji diecezję podzielono na cztery rejony i rozpoczęto ewidencjonowanie zabytków, zaczynając od dekanatów bielskich. Szczegółowe dane nt. zabytków i towarzyszące im fotografie trafią do specjalnego programu komputerowego. „Brakuje inwentaryzacji całościowej obiektów, które nie są wpisane do rejestrów zabytków albo które nie są zbytnio doceniane, a znajdują się w naszych plebaniach czy kościołach” – wyjaśnia duchowny.
Muzeum rozpoczęło także wstępną kwerendę w muzeach regionalnych znajdujących się tam depozytów zabytków kościelnych.
Placówka będzie miała siedzibę w zabytkowym budynku przy bielskiej katedrze. W czterokondygnacyjnym gmachu o powierzchni około 500 m kw. powstanie w ciągu 3 lat ekspozycja, a także magazyn, gromadzący obiekty zabytkowe i historyczne, które nie znajdują właściwej ochrony w parafiach lub są wycofane z kultu.
Zdaniem dyrektora muzeum, przyszła ekspozycja powinna nieść czytelne przesłanie edukacyjne i katechetyczne. „Okazuje się, że większość zabytków w Polsce ma związek z różną działalnością Kościoła. Dziedzictwo Polski jest owocem chrześcijaństwa i naszym obowiązkiem jest ochrona tej duchowej spuścizny” – dodaje 42-letni ksiądz.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.