Poznań: Konwent Kawalerów Maltańskich
08 grudnia 2011 | 20:11 | bt Ⓒ Ⓟ
Coroczny Konwent Związku Polskich Kawalerów Maltańskich będzie obradował 10 grudnia w Poznaniu. Poprzedzą go uroczystość wmurowania kamienia węgielnego w budowaną w stolicy Wielkopolski, na terenie średniowiecznej komandorii maltańskiej, Specjalistyczną Przychodnię Onkologiczną – „Pomoc Maltańska” oraz Maltański Koncert Charytatywny.
Członkowie Związku Polskich Kawalerów Maltańskich (ZPKM) spotkają się 10 grudnia w Poznaniu na swoim corocznym Konwencie sprawozdawczym. Odbędzie się on na terenie dawnej Akademii Lubrańskiego na poznańskim Ostrowie Tumskim. Po zakończeniu obrad, ok. godz. 18 kawalerzy i damy maltańskie przemaszerują w strojach liturgicznych wraz z pochodniami do katedry, gdzie uroczystej Mszy św. przewodniczyć będzie abp Stanisław Gądecki.
„Konwent, który odbędzie się w Poznaniu, będzie miał charakter sprawozdawczy, a będą na nim omawiane m.in. sprawy personalne dotyczące przyjęcia nowych członków do Zakonu oraz związane z prowadzoną przez nas działalnością charytatywną” – wyjaśnia w rozmowie z KAI Maciej Koszucki, I wiceprezydent ZPKM.
Działalność charytatywna jest zresztą, jak wyjaśnia Koszucki, kontynuacją historycznego zadania Zakonu powołanego do opieki nad chorymi i biednymi. Warto też przypomnieć, że w zeszłym roku Konwent ZPKM obradował 6 listopada na Wawelu.
Natomiast w przeddzień Konwentu, 9 grudnia o godz. 14 na terenie kościoła św. Jana Jerozolimskiego w Poznaniu odbędzie się uroczystość poświęcenia przez metropolitę poznańskiego kamienia węgielnego pod budowę nowej Specjalistycznej Przychodni Onkologicznej – „Pomoc Maltańska”.
Kamień węgielny zostanie też wmurowany w ściany istniejącego już w stanie surowym pod dachem czteropiętrowego budynku przychodni. Kamień, jak zaznacza Koszucki, przywieziono z Góry Błogosławieństw w Ziemi Świętej. „Stanowi to nawiązanie do charyzmatu Zakonu Maltańskiego, który opiera się na ośmiu błogosławieństwach, co symbolizuje m.in. oktagonalny krzyż maltański” – dodaje I wiceprezydent ZPKM.
Maciej Koszucki podkreśla jednocześnie, że przychodnia powstaje na terenie dawnej komandorii maltańskiej, która istniała od 1187 do 1832 r., jest więc kontynuacją działalności Zakonu na tym historycznym miejscu.
Budowa przychodni rozpoczęła się wiosną 2010 r., a nowy budynek przejmie funkcje istniejącej od 1993 r. Specjalistycznej Przychodni Onkologicznej – „Pomoc Maltańska”, której pomieszczenia, jak przyznają zakonnicy, stały się już za ciasne.
Także 9 grudnia, ale o godz. 19, w Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu rozpocznie się III edycja Maltańskiego Koncertu Charytatywnego, przygotowanego we współpracy z Filharmonią Poznańską. Podczas niego zostanie wręczona Nagroda Feniksa, trafiająca co roku do rąk ludzi kultury i sztuki, którzy w swojej twórczości sięgają do tradycji chrześcijańskiej. Podczas koncertu odbędzie się również kiermasz, na którym będą rozprowadzane świąteczne upominki wykonane przez niepełnosprawnych wychowanków Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich.
Zakon Kawalerów maltańskich wywodzi się od szpitalnego bractwa rycerskiego, założonego w Jerozolimie w pierwszej połowie XI w. przez pobożnych włoskich kupców z Amalfi. W pobliżu Grobu Świętego zbudowali oni hospicjum dla pielgrzymów przybywających z Europy. Dziś Zakon liczy ok. 10 tys. członków, m.in. w różnych krajach Europy i USA, którzy czynnie realizują swój charyzmat działalności charytatywnej i szpitalniczej.
Do Polski Kawalerów Maltańskich sprowadził w XII w. książę sandomierski Henryk, nadając im Zagość koło Wiślicy. Zakonnicy prowadzili wówczas szpitale i hospicja dla ubogich na terenie Śląska.
W Rzeczpospolitej istniały dwie komandorie maltańskie: od 1187 r. w Poznaniu i od 1610 r. w Stwołowiczach na Litwie. Pozostałością po komandorii poznańskiej, działającej do 1832 r., jest istniejący do dziś kościół św. Jana Jerozolimskiego za Murami, przy którym kontynuowana jest maltańska działalność szpitalnicza. Po II wojnie światowej władze ZPKM pracowały na wychodźstwie, a oficjalna działalność w kraju była niemożliwa. Odbudowa Zakonu Maltańskiego w naszym kraju nastąpiła na początku lat 90. ubiegłego wieku.
Obecnie Związek liczy ok. 180 Kawalerów i Dam, z których ponad połowa mieszka w kraju. Ponadto w dziełach szpitalnych Zakonu pracuje ok. 1000 wolontariuszy, w tym Stowarzyszenie Maltańska Służba Medyczna i undacja „Pomoc Maltańska”.
Wśród obecnie prowadzonych przez Kawalerów Maltańskich w Polsce dzieł znajdują się m.in. Dom Pomocy Maltańskiej w Puszczykowie, Warsztaty Terapii Zajęciowej na ul. Miastkowskiej w Poznaniu, budowa szpitala w Olsztynie dla osób w bardzo ciężkim stanie, Dom Pomocy Społecznej „Michała Archanioła” dla osób upośledzonych umysłowo i z chorobami psychicznymi w Szyldaku koło Ostródy, Maltańskie Centrum Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym i ich Rodzinom w Krakowie i Specjalistyczna Przychodnia Onkologiczna przy parafii pw. św. Jana za Murami w Poznaniu. Zakonnicy prowadzą także działalność związaną z informacją i poradnictwem zawodowym dla osób niepełnosprawnych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.