Bydgoszcz: JFTC przekazało sprzęt medyczny maltańczykom
07 grudnia 2011 | 21:37 | jm Ⓒ Ⓟ
Maltańska Służba Medyczna w Bydgoszczy otrzymała dzisiaj od Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO kardiomonitor przenośny. Sprzęt niezbędny do ratowania ludzkiego życia będzie wykorzystywany podczas codziennych akcji. Uroczystość jego przekazania miała miejsce w Zespole Szkół Katolickich – Pomniku Jana Pawła II.
Generał brygady Jaromir Zuna z czeskiej armii, który pełni funkcję Szefa Sztabu JFTC, wyraził swoją wdzięczność i pozdrowienia od całej załogi centrum dla zespołu szkół i maltańczyków. – Prezent, który dzisiaj przekazujemy, jest wyrazem naszego podziękowania za to, że Polska przyjęła nas tutaj, w Bydgoszczy. To dowód, że możemy owocnie współpracować w wielu dziedzinach. Nie było trudno zorganizować taką inicjatywę wspomagającą Maltańską Służbę Medyczną – powiedział.
Maltańska Służba Medyczna rozpoczęła oficjalnie swoją misję w Bydgoszczy 15 grudnia 2004 roku. – Sprzęt, który otrzymaliśmy, służy do monitorowania podstawowych czynności życiowych. Wiele z nich ratownik musiał do tej pory wykonywać oddzielnie. Tym razem do momentu przyjazdu specjalistycznej karetki pacjent będzie pod monitoringiem. Jesteśmy wdzięczni za tak wielką pomoc – powiedział komendant Andrzej Pyszka.
Maltańczycy latem zabezpieczają pielgrzymki, festyny, a także liczne imprezy plenerowe. Zimą skupiają się na działaniach profilaktycznych, a także pokazują, w jaki sposób udzielać pierwszej pomocy. – Jesteśmy przede wszystkim organizacją katolicką i tego się nie wstydzimy. Z dumą nosimy na piersi krzyż maltański – źródło naszej inspiracji. Staramy się w taki sposób naśladować dobrego samarytanina, który pochylił się nad osobą potrzebującą, udzielając jej pomocy – powiedział dyrektor szkoły – pomnika oraz kapelan maltańczyków, ks. dr Waldemar Różycki.
Idea tej szczególnej pomocy zrodziła się podczas trzeciego balu JFTC, który odbywał się w Ostromecku k. Bydgoszczy. – Sprzęt, który mamy dla Maltańskiej Służby Medycznej, będzie wykorzystywany do tego, aby ratować ludzkie życie. Mając tak szczytny cel, nie było można było podjąć innej decyzji – powiedział Tadeusz Syka z biura protokołu dyplomatycznego JFTC.
Major Patrick Rechner z armii kanadyjskiej, odpowiedzialny za szkolenia w międzynarodowej jednostce, jest na co dzień członkiem Zakonu Kawalerów Maltańskich. To również dzięki jego inicjatywie akcja charytatywna doszła do skutku. – Maltańczycy to moi przyjaciele. Piękne jest to, że tylu wolontariuszy jest zaangażowanych w bezinteresowną pomoc ludziom. Warto te wszystkie inicjatywy wspierać – dodał
Przekazany sprzęt kosztował ponad cztery tysiące złotych. Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO to jednostka, którą reprezentują przedstawiciele ponad dwudziestu nacji. Na co dzień JFTC zajmuje się szkoleniami oraz przeprowadzaniem konferencji z zakresu logistyki, planistyki oraz taktyki, adekwatnej do działań wyznaczonych przez politykę NATO. Kwatera powstała w Bydgoszczy w 2005 roku.
Maltańczycy działają w jedności z Kościołem katolickim, a szczególnie z Suwerennym Rycerskim Zakonem Szpitalników Świętego Jana Jerozolimskiego. W oparciu o te tradycje powstała inicjatywa szerzenia fachowej wiedzy poprzez prowadzenie kursów oraz przekonanie uczestników o konieczności pomagania potrzebującym.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.