Radom: władze powiatu pomogą przy utworzeniu Izby Pamięci ku czci ks. Kotlarza
05 grudnia 2011 | 17:51 | rm Ⓒ Ⓟ
Władze powiatu radomskiego pomogą przy utworzeniu Izby Pamięci poświęconej ks. Romanowi Kotlarzowi, który organizował po wydarzeniach radomskiego protestu 1976 roku modlitwy za pobitych, aresztowanych i zwalnianych z pracy robotników. W kazaniach głośno domagał się szacunku dla człowieka i jego pracy. Mocno piętnował represje władzy ludowej. Izba Pamięci ma powstać w Pelagowie koło Radomia, gdzie do dzisiaj znajduje się dawna plebania, w której mieszkał ks. Kotlarz.
Ks. Roman Kotlarz do dziś pozostaje w pamięci radomian symbolem walki robotników o wolność i godność ludzkiego życia. Dlatego też władze powiatu radomskiego pomogą przy utworzeniu Izby Pamięci poświęconej niezłomnemu kapłanowi. – To ważne, aby pamięć o tym niezwykłym kapłanie nie przeminęła. Był to człowiek, który wspierał robotników. Ważne jest, aby upamiętniać inicjatywy związane z życiem i działalnością duszpasterską ks. Kotlarza. Będę wspierał ideę utworzenia Izby Pamięci – powiedział wicestarosta radomski Waldemar Trelka.
W listopadzie zawiązała się grupa osób, które chcą przybliżać postać i działalność ks. Romana Kotlarza. Inicjatorzy przedsięwzięcia chcą wspólnie wypracować szereg inicjatyw, które będą przypominać o ks. Kotlarzu, również w kontekście religijnym, bo ważna jest modlitwa w intencji jego beatyfikacji.
Izba Pamięci będzie drugim dziełem poświęconym ks. Kotlarzowi. Od 6 lat działa Ośrodek Dokumentacji Życia i Działalności ks. Romana Kotlarza w Koniemłotach. Decyzję o utworzeniu ośrodka podjął w sierpniu 2004 r. biskup sandomierski Andrzej Dzięga.
Ks. Roman Kotlarz pod wydarzeniach Czerwca 1976 roku był wzywany na przesłuchania, przechodził "ścieżki zdrowia" i kilkakrotnie w okrutny sposób został pobity do nieprzytomności przez "nieznanych sprawców". Pogrzeb kapłana 20 sierpnia 1976 r. przerodził się w prawdziwą manifestację. Trumnę z ciałem księdza robotnicy nieśli na barkach drogą z Krychnowic do Pelagowa. Po Mszy św. polowej ciało ks. Kotlarza przewieziono do Koniemłotów, gdzie zostało złożone w rodzinnym grobie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.