Dobiegły końca XVIII Dni Xaverianum
04 grudnia 2011 | 16:13 | łw Ⓒ Ⓟ
Nowenna do św. Franciszka Ksawerego, liczne koncerty i spektakle złożyły się na rozpoczęte przed tygodniem XVIII Dni Xaverianum. Święto patronalne Jezuickiego Ośrodka Formacji i Kultury w Opolu w sobotę 3 grudnia tradycyjnie zamknęła Wielka Gala „Żar Serca”. Po raz 14. wyróżniono trzema statuetkami osoby ze środowiska opolskiego, za konsekwentną realizację wielkich i świętych pragnień. Wieczór uświetnił koncert Piwnicy św. Norberta.
Każdego roku kapituła złożona z dotychczasowych laureatów nagrody oraz przedstawicieli duszpasterstwa akademickiego Xaverianum wyróżnia konkretne osoby lub grupy osób w trzech kategoriach: student, pracownik akademicki i osoba spoza środowiska akademickiego. Jak mówi dyrektor ośrodka o. Marek Janowski – zadaniem nagrody jest promowanie słusznych postaw. Chcemy w tych osobach nagrodzić gorliwość, otwartość i oddanie dla drugiego człowieka. O. Janowski zauważa, że laureatami zostają najczęściej osoby bardzo zapracowane, które mimo licznych zajęć potrafią podjąć dodatkowy wysiłek na rzecz drugiego człowieka. – To osoby, które czynią wiele dobra nie chcąc być widocznymi – podkreśla o. Janowski.
Pierwsza z wyróżnionych, Barbara Hetmańska, na co dzień pracuje jako kanclerz Politechniki Opolskiej. Udziela się także w kręgu Domowego Kościoła. Kapituła doceniła w niej rzetelność i sumienność pracy zawodowej, wzór miłości małżeńskiej oraz świadectwo wiary w życiu osobistym. Sama laureatka nie ukrywa uczucia zaskoczenia i zarazem zobowiązania do dania z siebie czegoś więcej. – Jest ulgą słyszeć, że moja osoba i życie mogły przyczynić się do dobra innych – powiedziała Hetmańska.
Drugi z laureatów to Waldemar Wczasek, który jest nauczycielem w Kędzierzynie-Koźlu, ale oprócz tego bardzo aktywnie angażuje się w życie swojej parafii. Nagrodę „Żar Serca” otrzymał za usilną troskę o rozwój duchowy młodzieży, oraz za miłosierną postawę wobec osób biednych i potrzebujących. Jak sam przyznaje nagroda ma dla niego bardzo duże znaczenie, a pomaganie uzależnionej młodzieży sprawia mu wiele radości. – Nie zgadzam się z tymi, którzy mówią, że młodzież jest truda. Wręcz przeciwnie, młodzież jest dobra i wspaniała, a problem często leży w nas – dorosłych. To my nie mamy takiego serca, żeby ich zrozumieć i zaakceptować, a potem również razem z nimi pracować – powiedział Wczasek.
Ostatnim z wyróżnionych podczas tegorocznej gali jest student Uniwersytetu Opolskiego Wojciech Michałek, który pracował na misji w Kamerunie, a obecnie angażuje się w Ruch Czystych Serc. W wygłoszonej laudacji wskazywano m.in. na jego dobre serce i aktywne zaangażowanie w liczne formy wolontariatu. – Jest mi bardzo miło, że niektórzy ludzie tak dobrze o mnie myślą – powiedział Michałek po odebraniu nagrody i podkreślił, że to kluczem do sukcesu i pogodzenia ze sobą wszystkich przedsięwzięć, których się podejmuje, jest przede wszystkim modlitwa. – To jest moja siła i na tym staram się wszystko budować – zaznaczył Michałek.
XVIII Dni Xaverianum rozpoczęły się w sobotę 26 listopada. Każdego dnia studenci i sympatycy ośrodka spotykali się na Mszy św. lub adoracji Najświętszego Sakramentu w ramach nowenny do św. Franciszka Ksawerego, patrona Xaverianum. Na część kulturalną święta złożyły się koncerty i spektakle zespołów działających przy duszpasterstwie akademickim. Zagrały także profesjonalne grupy, a wśród nich Maleo Raggae Rockers, kabaret Hrabi i Piwnica św. Norberta. Młodzi wokaliści zawalczyli także o cenne nagrody podczas czwartkowego Festiwalu Piosenki Studenckiej „Nocne Śpiewanie”. Po raz kolejny odbył się także wieczór piosenki poetyckiej i autorskiej „Z deszczu słów kałuże dźwięków”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.