Pierwsza rocznica poradni naprotechnologii
02 grudnia 2011 | 19:08 | rad Ⓒ Ⓟ
40 par i 24 kobiety objęte opieką, 6 kobiet oczekujących na narodziny dzieci, cotygodniowe sesje wprowadzające – tak w skrócie można podsumować pierwsze dwanaście miesięcy działalności Poradni Wsparcia Płodności działającej w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu. Licheńska placówka obchodzi dziś pierwszą rocznicę swojego istnienia.
Głównym zadaniem poradni jest wsparcie prokreacji. „Jeśli chodzi o narodziny pierwszego dziecka dzięki zastosowaniu naprotechnologii to jeszcze nie mamy w tym względzie sukcesu, jednak na ten moment jest sześć par, które są przez nas monitorowane i osiągnęły poczęcie dzięki stosowaniu modelu Creighton” – powiedział Szymon Kuznowicz, instruktor modelu Creighton z licheńskiej poradni. Model ten jest głównym narzędziem diagnostycznym w naprotechnologii.
„Jest nas pięcioro instruktorów. Każdy z nas ma wyznaczony dyżur i czekamy na pary w siedzibie naszej poradni" – zapewnił Kuznowicz. – Jeżeli para zdecyduje się wejść w program wówczas odbywają się spotkania indywidualne, których jest ok. osiem w ciągu roku. Jedna z naszych instruktorek pracuje także w Poznaniu, gdzie ma pod opieką 12 par” – dodał.
Pierwszym krokiem, jaki muszą wykonać osoby pragnące rozpocząć terapię, jest wzięcie udziału w tzw. sesji wprowadzającej. Można skorzystać z takiej sesji w każdy czwartek o godzinie 17.
Otwarcie poradni, której głównym celem będzie pomaganie małżeństwom cierpiącym z powodu trudności z poczęciem dziecka zapowiedział dokładnie rok temu kustosz licheńskiego sanktuarium, ks. Wiktor Gumienny.
Od tego czasu do poradni, mieszczącej się w budynku Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym, zgłaszają się osoby, które chcą kontrolować swoją płodność w sposób zgodny z nauczaniem Kościoła katolickiego.
Ważnym wydarzeniem w życiu poradni była wizyta twórcy naprotechnologii prof. Thomasa W. Hilgersa.
W sobotę, 24 września, licheńskie sanktuarium odwiedzili goście z Instytutu Papieża Pawła VI w Omaha (USA).
Naprotechnologia powstała 30 lat temu. Jest metodą diagnostyczno – terapeutyczną ukierunkowaną na monitorowanie i diagnozowanie zdrowia ginekologicznego i prokreacyjnego kobiety. "Metoda jest w całości naturalna, bezpieczna dla zdrowia pacjentki i dziecka, rzetelna diagnostycznie i skuteczna terapeutycznie” – zapewnił ks. dr Piotr Kieniewicz, szef poradni.
Zainteresowane osoby, które chciałyby się skontaktować z instruktorami modelu Creighton’a, mogą się zgłaszać dzwoniąc na numer: (+48) 63 270 81 32.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.