Żywiec: ruszył cykl warsztatów „Boże Narodzenie w Beskidach”
29 listopada 2011 | 11:58 | rk Ⓒ Ⓟ
Warsztatami folklorystycznymi o tematyce obrzędowej rozpoczął się na Żywiecczyźnie cykl „Boże Narodzenie w Beskidach”. Celem inicjatywy jest zachowanie od zapomnienia zwyczajów i obrzędów związanych z okresem bożonarodzeniowym. Warsztaty zainaugurowano 29 listopada br. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Żywcu. Uczniowie mogli nauczyć się wykonywania tradycyjnego rekwizytu obrzędowego – turonia.
Jak wyjaśnia Mirosław Dzierga dyrektor Wydziału Turystyki, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu Starostwa Powiatowego w Żywcu, chodzi o to by, nie zaginęła tradycja budowania typowych rekwizytów świątecznych. „Uczyliśmy już budowy gwiazd kolędniczych, specjalnych przestrzennych figur z bibuły i słomy, konstruowania gwiazdek, aniołków, szopek. W tym roku chcemy nauczyć budowy turonia, tradycyjnego rekwizytu kolędników, który już prawie zaniknął” – zauważa Dziergas.
Wśród innych obrzędów, które będą objaśniać folkloryści podczas zimowych warsztatów we wszystkich gminach powiatu żywieckiego będzie też m.in. nauka klejenia światów i gwiazd z opłatka. Te przestrzenne ozdoby wieszano niegdyś nad stołem lub przy suficie jako symbol panowania Chrystusa nad światem, oraz dla ozdoby.
Dzięki organizowanym cyklicznie od 13 lat warsztatom, już kilka tysięcy młodych osób z Żywiecczyzny mogło zapoznać się z bożonarodzeniową obrzędowością związaną z regionem, w którym mieszkają.
Udział w warsztatach jest bezpłatny. W ramach przedsięwzięcia odbędą się także konkursy: literacki i plastyczny adresowane do dzieci i młodzieży szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu żywieckiego.
Całość cyklu imprez zakończą Prezentacje Artystyczne gmin w Miejskim Centrum Kultury w dniach 11-12 lutego 2012 roku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.