Bp Zadarko: wierni od wieków traktowali Kościół jako swój dom
28 listopada 2011 | 14:44 | alg Ⓒ Ⓟ
„Z obrazów, malowideł, polichromii przebija światło, klimat, treść myśli ludzi, którzy w Kościele widzieli więcej niż bryłę z cegły, instytucję czy miejsce na kontemplację piękna” – stwierdził 27 listopada w Kołobrzegu bp Krzysztof Zadarko. Podczas promocji albumu „Domus ecclesiae” biskup zaznaczył, że w dziełach mistrzów Kościół kojarzy się właśnie z domem, dostarczającym jakiegoś szczególnego doświadczenia "zadomowienia", zamieszkania Boga między nami”.
Album dokumentuje przebieg prac konserwatorskich w ramach projektu „Renowacja i konserwacja średniowiecznych katedr Pomorza Zachodniego”. Od połowy 2009 roku rozpoczęła się renowacja konkatedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Kołobrzegu oraz katedry pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Koszalinie. Odnowione zostały także bazylika pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie i katedra pw. św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim.
W spotkaniu promującym album udział wzięli bp pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Krzysztof Zadarko i autorzy albumu Karolina Zalewska, Marcin Kozarzewski oraz kierownik prac konserwatorskich Przemysław Gorek a także autor wierszy zamieszczonych w publikacji ks. Henryk Romanik, diecezjalny konserwator zabytków.
Bp Zadarko podkreślił, że promocja albumu bardzo dobrze wpisuje się w rozpoczynający się nowy rok duszpasterski w Polsce, z jego tytułem: "Kościół naszym domem". „Album "Domus ecclesiae" jest o domu Bożym, o konkretnych czterech katedrach Pomorza, ale zarazem o tych i tym, którzy przez wieki o tych domach stanowili” – zauważył biskup.
Album opatrzony jest wstępem ordynariusza diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej bpa Edwarda Dajczaka. „Budowanie domu Bożego jest zadaniem przekraczającym granice pokoleń i narodów, języków i tradycji. Odnawianie świątyń jest zawsze przywilejem i obowiązkiem ich gospodarzy, to znaczy tu i teraz gromadzących się na modlitwie wspólnot z ich pasterzami” – napisał biskup.
W ramach prac konserwatorskich w koszalińskiej katedrze wykonano m.in. konserwację elewacji, renowację drzwi, wykonano podłogę drewnianą i balustrady, a wokół świątyni nawierzchnię z kostki brukowej. W bazylice kołobrzeskiej wykonano szereg prac konserwatorskich, w tym m.in. renowację elewacji, remont pomieszczenia krypty, empory i zaadaptowano ją dla osób niepełnosprawnych. Wymieniono stolarkę okienną, obróbki blacharskie, wybudowano stalową klatkę schodową w obudowie.
Renowacji poddane zostały też wnętrza świątyń i mieszczące się w nich zabytki.
Projekt został zrealizowany przy wsparciu udzielonym przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Projekt wsparły też lokalne samorządy oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pomysłodawcą przygotowania projektu była diecezja koszalińsko-kołobrzeska. Koszt renowacji tych świątyń wyniósł około 13 mln złotych.
Prezentacja albumu odbyła się w kołobrzeskim Hotelu Aquarius Spa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.