Św. Jozafat przykładem nowej ewangelizacji
27 listopada 2011 | 19:42 | pab Ⓒ Ⓟ
Św. Jozafat jest dla nas przykładem nowej ewangelizacji – powiedział w rozmowie z KAI abp Jan Martyniak. Zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego w Polsce przewodniczył 27 listopada uroczystościom odpustowym ku czci św. Jozafata w kościele ojców bazylianów w Warszawie.
Abp Jan Martyniak uważa, że św. Jozafat daje duchownym przykład wielkiej miłości do Kościoła i ludzi. „Jest dla nas przykładem nowej ewangelizacji, żeby zaczynać od siebie, od księży, od dzieci. On opracował pierwszy katechizm dla wiernych swojej diecezji. To jest ogromna postać naszej greckokatolickiej Cerkwi. Trzeba pamiętać, że Kościół ciągle jest teraźniejszością, a święci są wśród nas” – powiedział KAI metropolita przemysko-warszawski Kościoła bizantyjsko-ukraińskiego.
Św. Jozafat Kuncewicz urodził się ok. 1580 r. we Włodzimierzu Wołyńskim, zmarł śmiercią męczeńską 12 listopada 1623 w Witebsku. Należał do zakonu bazylianów. 12 listopada 1618 r. otrzymał święcenia biskupie i został arcybiskupem połockim.
Mimo wielu trudności i zagrożeń wizytował swoje parafie, odnawiając życie duchowe wiernych. Odznaczał się pobożnością i ubóstwem. Został zamordowany w okrutny sposób przez dyzunitów w niedzielę 12 listopada 1623 r. Jego ciało wrzucono do rzeki. Wyciągnięte po sześciu dniach nie przejawiało żadnych śladów rozkładu.
Kult św. Jozafata zaczął się szerzyć bardzo szybko. Wiele osób nawróciło się na katolicyzm, także główny prowodyr zabójstwa – Melecjusz Smotrycki, arcybiskup prawosławny, który w 1626 r. na ręce metropolity Welamina Rutskiego złożył katolickie wyznanie wiary i został biskupem unickim.
Jozafat został beatyfikowany w 1642 r. przez papieża Urban VIII, a kanonizował w 1867 r. Pius IX . Był pierwszym wiernym obrządku wschodniego kanonizowanym w Kościele katolickim. Jest patronem Rusi. Czczony także w Kościele obrządku rzymskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.